Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Emini: Vendimi i Kushtetueses për Kurtin politik, listën e VV-së mund ta kryesojë Glauk Konjufca

Analistja Donika Emini komentoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Albin Kurtin.

Emini u shpreh se Kurti së bashku me partinë që ai drejton rritet akoma edhe më shumë kur është në opozitë apo kur sulmohet nga partitë politike.

“Albin Kurti e ka rritur opozita. Albin Kurtin e ka rritur rezistenca e partive politike, të cilat kanë qenë përgjegjësie për kapjen e shtetit në Kosova dhe rezistenca e tyre ndaj rritjes së Vetëvendosjes”, u shpreh ajo.

Sipas saj, vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Kurtin shihet si politik dhe kjo do të bëjë që shumë qytetarë pasivë do të votojnë më 14 shkurt. 

“Është një trend i mendimit në Kosovë që nëse i ndalohet kandidimi zotit Kurti, do të ketë edhe dalje të votuesve pasivë, të cilët për shkak të rrethanave të lidhura me COVID, apo duke menduar se VV do të jetë parti që do të votohet shumë, nuk do të dilnin në zgjedhje. Ata do dalin pikërisht tani të shtyrë nga ky vendim i Gjykatës Kushtetuese. Ky vendim po konsiderohet si një vendim politik”, tha ajo më tej.

Analistja pohoi se nëse nuk do të kandidojë Kurti, listën e Vetëvendosjes mund ta kryesojë Glauk Konjufca.

“Është shumë e vështirë të mendosh për numrin 2 në Vetëvendosje. Kjo është fatkeqësia e kësaj partie. Kurti është një lider i plotfuqishëm dhe ai nuk ka reaguar mirë historikisht ndaj numrave 2 në parti”, tha ajo.

“Për nga numri i votave dhe fuqia e votave do të ishte zoti Konjufca”, përfundoi zonja Emini./EuroNews

Postime të ngjashme

“Njoftoi trafikantët për hetimin”/ Mbërrin letërporosia nga autoritetet gjermane për ish-zv/drejtorin e OFL, Artan Shkëmbi

S.B.

Rama zbulon detajet e marrëveshjes për Aeroportin e Rinasit

S.B.

Shpallet fituesi për aeroportin e Vlorës, Balluku: Moment historik, vlera e investimit rreth 104 milion euro

S.B.

Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Po ndërtojmë 4 maternitete, mbi 72 mijë familje janë mbështetur me bonusin e bebes

S.B.

Zgjedhjet e 25-prillit/ Meta kërkesë Kuvendit, Ramës dhe Çuçit për zgjatjen e vlefshmërisë së kartave të identitetit

S.B.

“S’jemi të pasur por do rindërtojmë çdo shtëpi falas”/ Ahmetaj: Në pranverën 2022 nuk do ketë asnjë shenjë nga tërmeti!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...