Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Emiratet e Bashkuara Arabe nga nesër hapin të gjithë kufijtë me Katarin

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) në kuadër të marrëveshjes së arritur me Katarin nga nesër sërish do të hapin të gjithë kufijtë, që kanë qenë të mbyllura tre vite e gjysmë.

Siç theksoi WAM, agjencia zyrtare e EBA-së, autoritetet e Abu Dabit nga nesër sërish hapin të gjithë kufijtë tokësorë dhe detarë me Katarin.

Ministri shtetëror i Punëve të Jashtëm i EBA-së, Anwar Mohammed Gargash, në konferencën e djeshme për gazetarë tha se do të hapen të gjithë kufijtë me Katarin.

“Sipas marrëveshjes nga Al-Ula, udhëtimet dhe tregtia mes vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit do të rinisë brenda shtatë ditëve nga nënshkrimi i marrëveshjes”, tha Gargash.

Krerët e Arabisë Saudite, EBA-së, Kuvajtit dhe Egjiptit u mblodhën në qytetin Al-Ula në Arabinë Saudite më 5 janar për të arritur një marrëveshje për heqjen e embargos mbi Katarin, e cila ishte në fuqi për tre vjet e gjysmë. Pas samitit në Al-Ula, u nënshkrua një marrëveshje për heqjen e embargos ndaj Katarit.

Postime të ngjashme

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

Macron: Të nevojshme edhe disa javë para lehtësimit të masave antiCOVID-19

T E

Sllovakia pranon dozat e para të vaksinës ruse

T E

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...