Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Ençev: Marrëveshja për Fqinjësi me RMV-në është dështimi ynë

Sofje, 12 janar – Zhurnal.mk – “Aneksi që Bullgaria pretendohet se i propozoi marrëveshjes aktuale me Maqedoninë e Veriut është një dështim i zv. kryeministrit Krasimir Karakaçanov”, shkruan eksperti dhe diplomati bullgar i së drejtës ndërkombëtare Velizar Ençev.

Ish-ambasadori bullgar në Kroaci tërhoqi vëmendjen për faktin se përmbajtja e aneksit të pretenduar, për disa arsye, u bë e njohur falë medias në Maqedoni, jo qeverisë bullgare, pavarësisht nga fakti se zv. kryeministri bullgar Krasimir kishte folur më parë për një projekt aneks.

Sipas Ençev, autori i 12 pikave të aneksit është Karakaçanov, dhe deklarata përkatëse është një njohje e dështimit të tij, kështu që vetë Marrëveshja mund të konsiderohet e pasuksesshme.

“Kjo marrëveshje është dështimi ynë diplomatik, sepse përmban artikullin numër dy, falë të cilit Shkupi mori mbështetje të pakushtëzuar për t’u bashkuar me NATO-n”, shkroi Ençev në profilin e tij në Facebook.

Postime të ngjashme

Berisha: Ndalni tërbimin e policisë kundër protestuesve paqësorë shqiptarë në Shkup

T E

Mariçiq: Kjo është një ditë e madhe për shtetin ligjor dhe për sundimin e së drejtës

T E

Spasovski: Hetimi duhet të dëshmojë ku është lëshimi dhe nëse dikush i ka ndihmuar Mijallkovit

T E

Zhurnal mëson / BDI nesër mbledh kryesinë në Reçicë të Vogël

Bexhet Musliu

Todorov i drejtohet Mickoskit: Ik, derisa unë luftoja kundër Zaevit ti ndërtoje hidrocentrale

T E

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...