Engel: Izraeli kishte të drejtë që njohu Kosovën

Ish-kongresisti amerikan, Eliot Engel, ka thënë se Izraeli kishte të drejtë që ka njohur Kosovën dhe se ai është i lumtur që Prishtina vendosi ambasadën e saj në Jeruzalem.

 

Engel në llogarinë e tij zyrtare në Twitter ka pasur edhe disa kritika për presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, rreth marrëdhënieve me Izraelin, transmeton Telegrafi.

“Izraeli kishte të drejtë që njohu Kosovën dhe jam i lumtur që Prishtina vendosi ambasadën e saj në Jeruzalem. Sidoqoftë, jam thellësisht i zhgënjyer që Presidenti Vuçiq është i gatshëm të minojë marrëdhëniet me Izraelin vetëm për ta që të stagnojë përmirësimin e marrëdhënieve me Kosovën”, thotë ai.

Ndryshe, më 14 mars Kosova zyrtarisht ka njoftuar për hapjen e ambasadës në Jerusalem.

Ky veprim kishte sjell reagimin e BE-së, Turqisë dhe disa shteteve arabe, ndërkohë që është përshëndetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Related posts

Kurti kujton 11 vjetorin e vendimit të GJND-së për Pavarësinë e Kosovës, përmend dialogun me Serbinë

D V

Dyshimet e helmimit nga uji i pijes në Deçan, Ramosaj ndërpret funizimin me ujë deri të dalin analizat e institutit

D V

Memli Krasniqi në krye të PDK-së, Albin Kurti i shtrin dorën e bashkëpunimit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com