Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Epidemiologu Danaillovski kërkon të aplikohen masa të forta resktriktive dhe kufizime

Shkup, 19 tetor, zhurnal.mk – Epidemiologu dhe profesori universitar, Dragan Danilovski kërkoi që në Maqedoninë e Veriut sa më shpejt të aplikohen masa të forta resktriktive dhe kufizime, pas shifrave rekorde të infektimeve me koronavirus Kovid-19.

Ai këtë kërkesë e ka arsyetuar dhe e ka bërë të qartë në një intervistë për TV Sitel.

“Janë të nevojshme masa urgjente për të parandaluar katastrofën. Ëhtë e nevojshme vendosja e një barriere, e cila do ta parandalonte këtë stuhi”, theksoi dr. Danilovski.

Ai kërkon masa më kufizuese dhe pa sentimentalitet. Sipas tij, duhet të zbatohet ora policore, edhe ate jo nga ora 23, por nga ora 21 deri në mëngjes, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa lëmi dhe vende ku numri i infektimeve është më i madh.

Sipas tij, është i domosdoshëm shkurtimi i orarit të punës të kompanive dhe rregullimi i transportit publik.

“Transporti publik është burimi i të gjitha problemeve”, theksoi Danilovski.

Postime të ngjashme

Arian Hakiki u zgjodh kryetar i Alternativës në degën e Tearcës

R Zh

Rexhepi: Gazifikimi i amvisërive në pjesën më të madhe të komunave do bëhet realitet në fillim të vitit të ardhshëm

R Zh

Ali Ahmeti: Diaspora, pjesë e pandarë e jona

R Zh

Ademi: ASH-AA manipulojnë me numrin e qytetarëve që nuk kanë nënshtetës

R Zh

Makraduli: Dokumentet personale do t’ju vijnë në adresë shtëpie

T E

Selami: Qytetarët të jenë të qetë, të gjithë do të regjistrohen

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...