Agjencia Zhurnal.mk
Auto

EQV, modeli i fundit elektrik i Mercedesit

Zhurnal Ads

Është EQV, modeli i fundit në familjen Mercedes EQ , plotësisht elektrik i krijuar nga kompania e Shtutgartit.

Paraqitur në ”Motor Show” në Frankfurt, modeli EQ ka një autonomi mbi 400 kilometra dhe mund të mbajë deri në tetë pasagjerë me një komoditet absolut.

Është vlerësuar si një makinë për familjet dhe për kohën e lirë dhe si një makinë përfaqësuesish kompanish ose si një mjet dedikuar hoteleve.

Gjithashtu i rëndësishëm është kapaciteti i bagazhit, i cili mund të arrijë një vëllim ngarkese deri në 1 410 litra.

EQV ofron të gjithë kënaqësinë e ngasjes për të cilën është e aftë një makinë elektrike me bateri.

Motori elektrik jep një fuqi maksimale prej 150 kw (204 hp) dhe një fuqi të vazhdueshme prej 70 kw (95 kf).

Energjia elektrike sigurohet nga bateria litium-jon, e ftohur me ujë me një kapacitet prej 90 kwh.

Karikimi i baterisë shkon nga 10 në 80% në vetëm 45 minuta me një stacion të karikimit të shpejtë.

Falë shpejtësisë maksimale prej 160 km/h, ky minivan siguron performancë të konsiderueshme edhe jashtë qendrave urbane. / ANSA

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Autopiloti i Teslas shmang aksidentin të cilin njerëzit nuk do të mundeshin

S.B.

Daimleri do të investojë mbi 100 milionë euro në fabrikën e Mercedesit në Hungari

S.B.

Mungesa e çipit kompjuterik rrezikon t’i lë pa punë dhjetëra kompani veturash

S.B.

‘Hercules’, ka mbi 1300 kuaj fuqi – gjashtë rrota dhe është e blinduar

S.B.

Golf po lëkund fronin: Një garë e pasigurt për veturën më të shitur në Evropë

S.B.

General Motors rekruton 3 000 persona për zhvillimin e automjeteve elektrike

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...