Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Erdogan: Ne do ti japim përgjigjen e merituar Greqisë ndërsa Nagorni-Karabaku ti kthehet Azerbajxhanit

Presidenti Erdogan gjatë fjalës së tij të mbajtur në parlamentin turk ka theksuar se anija ‘Oruc Reis’ është kthyer të mbarojë detyrat e saj në Detin e Mesdheut Lindor.

Ai e ka akuzuar shtetin fqinj, Greqinë se ka’ dështuar të përmbushë premtimet e saj në diskutimet dhe platformat e BE, NATO”.

Duke folur para grupit parlamentar tëpartië së tij, Erdogan tha: “Ne do të vazhdojmë të japim përgjigjet që Greqia dhe pala greke qipriote meritojnë, të cilët nuk i mbajtën premtimet e tyre në bisedimet që u zhvilluan brenda kornizës së NATO dhe BE “

Presidenti turk tha gjithashtu se Grupi i Minskut po vononte në trajtimin e konfliktit të Nagorni-Karabakut dhe përsëriti që rajoni duhet t’i kthehet Azerbajxhanit.

Në të njëjtën fjalim, Erdogan gjithashtu pretendoi se Turqia nuk ka dërguar luftëtarë Sirianë në Azerbajxhan. Ai shtoi se Turqia mbështet plotësisht aleatët e saj Azerbajxhanas.

Postime të ngjashme

Hungaria mbyllet sërish

T E

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

T E

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...