Erdogan në OKB: E turpshme që vazhdon ende nacionalizmi i vaksinës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoan tha se bota ka kaluar periudha të dhimbshme në dy vitet e fundit dhe 4,6 milionë njerëz kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë së coronavirusit.

“Vazhdimi i nacionalizmit të vaksinave është një turp për njerëzimin në një kohë kur dhjetëra miliona njerëz janë prekur nga virusi”, nënvizoi ai.

Presidenti Erdoan iu drejtua me një fjalim sesionit të 76-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York, raporton trt.

Në fjalimin e tij, ai solli në kujtesë se njerëzimi ka kaluar ditë të dhimbshme në këto dy vitet e fundit.

“Ne kemi humbur 4,6 milionë njerëz nga epidemia e coronavirusit. Në një periudhë kur dhjetëra miliona njerëz po vuajnë në kthetrat e virusit, fakti që nacionalizmi i vaksinave vazhdon ende është një turp për njerëzimin”, vuri në dukje udhëheqësi turk.

Në vijim të fjalës së tij ai u shpreh se Turqia nga njëra anë ofroi shërbimet më të mira shëndetësore për qytetarët e saj, dhe nga ana tjetër ajo dërgoi ndihmë mjekësore në 159 vende dhe 12 organizata ndërkombëtare.

Related posts

Merkel anulon udhëtimin në Izrael për shkak të zhvillimeve të fundit në Afganistan

Redaksia

Dhjetëra shtetas amerikanë janë larguar nga Afganistani pas 31 gushtit

D V

Gjermania ka pranuar 47.400 refugjatë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More