Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Erdogan: Ushtria turke do të mbrojë popullin palestinez   

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, deklaroi se ushtria turke do të jetë në dispozicion të Palestinës, për t’u mbrojtur nga sulmet izraelite.

Gjatë një konference për mediat, Erdogan tha se mbështetja politike për Palestinën nuk do të mungojë dhe shtoi se do të vazhdojë të vëzhgojë ngjarjet dhe reagimet e organizatave ndërkombëtare.

Duke e akuzuar Izraelin si një shtet terrorist, Erdogan tha se civilët në Gaza po bombardohen pa mëshirë.

Sipas tij, ata që mbështesin këto veprime, do të hyjnë në histori si bashkëpunëtorë në vrasjet e fëmijëve dhe në krimet kundër njerëzimit.

Më tej, Erdogan tha se ata që mbështesin veprimet izraelite në Kuds dhe Gaza do të hyjnë në histori si bashkëpunëtorë në vrasjet e fëmijëve dhe në krimet kundër njerëzimit.

Presidenti turk po ashtu kritikoi homologun e tij amerikan, Joe Biden, për nënshkrimin e një marrëveshjeje armësh me Izraelin./vp

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...