Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Erdogan: Zgjidhja e vetme për Qipron është të krijohen dy shtete

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan thotë se mënyra e vetme për të zgjidhur mosmarrëveshjet me dekada me Greqinë mbi Qipron është krijimi i dy shteteve në ishull.

Është sikur pala qipriote, e mbështetur nga Athina, nuk është pjesë e bisedimeve të ardhshme,

Të hënën, krerët e Greqisë dhe Qipros njoftuan se do të pranonin vetëm një zgjidhje paqeje bazuar në një rezolutë të Kombeve të Bashkuara dhe hodhën poshtë idenë e Turqisë dhe Qipros turke në dy shtete.

Bisedimet nën kujdesin e OKB-së janë planifikuar për muajin e ardhshëm dhe nga selia në New York, ata janë gati të ftojnë anëtarë të të dy komuniteteve dhe ministra nga tre vende që do të jenë një garanci e marrëveshjes: Greqia, Turqia dhe Britania e Madhe.

Do të diskutohen gjithashtu tensionet midis Ankarasë dhe Athinës në Mesdheun lindor lidhur me projektet e energjisë. 

Postime të ngjashme

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

Rriten rastet me COVID-19 në Kinë

D V

Izraeli fajëson Iranin për sulmin ndaj një cisterne të naftës

D V

Disa të vrarë në një sulm gjatë një funerali në Irak

D V

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

D V

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...