Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Erdogani i thotë Putinit se Izraelit “duhet t’i jepet një mësim”

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë të mërkurën homologut të tij rus, Vladimir Putin, se komuniteti ndërkombëtar duhet “t’i japë Izraelit një mësim të fortë dhe të vendosur”, shkaku i veprimeve ndaj palestinezëve.

Kështu ka njoftuar drejtoria për komunikime në Presidencën turke, e cila ka bërë të ditur se dy liderët kanë zhvilluar një bisedë telefonike rreth përshkallëzimit të konfrontimeve për Jerusalemin e kontestuar.

Në deklaratën e drejtorisë është bërë e ditur se Erdogani ka shprehur gjithashtu nevojën për të ushtruar presion mbi Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara me qëllim të intervenimit të shpejtë me anë të një mesazhi të qartë dhe të prerë ndaj Izraelit.

Është theksuar, po ashtu, se Erdogani i ka sugjeruar Putinit shqyrtimin e një force ndërkombëtare për mbrojtjen e palestinezëve.

Ndërkohë, me qindra persona në Stamboll kanë sfiduar orën policore për frenimin e koronavirusit në vend për të demonstruar kundër sulmeve të Izraelit.

Ndërkaq, një kontingjent masiv i veturave ka kaluar para Konsullatës izraelite, duke valuar flamujt turq dhe palestinezë.

Postime të ngjashme

Detajet/ Nuk ulesh në restorant pa vaksinë: Masat e reja që pritet të marrë Gjermania në vjeshtë

D V

SHBA-ja regjistroi numrin më të madh të rasteve të reja në 6 muaj e fundit

D V

Shkencëtarët kanë hartuar 500 milionë lidhje në një pjesë të vogël të trurit të miut

D V

Dy robotë po ndryshojnë mënyrën në eksplorimin e Marsit

D V

Spanjolli kapet me mbi një ton kokainë në Brazil

D V

Gjykata Kushtetuese e Francës: Kërkimi i dokumentit të vaksinimit për të hyrë në restorante është i ligjshëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...