Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Erë lufte në Mesdheun Lindor, Turqia i afrohet ‘vijës së kuqe’, Greqia ngre ‘murin’ mbrojtës, rreshton 5 anije luftarake

Zhurnal Ads

Lufta në Mesdheun Lindor duket më afër se kurrë teksa Turqia po vijon kërkimet kësaj radhë në juglindje të Rodosit për të vijuar në lindje të Kretës.

Greqia ka vendosur ‘vijën e kuqe’ e cila është 6 milje detare nga ishulli i fundit kufitar, teksa anija ‘Oruc Reis’ herën e fundit lundroi 9 milje nga Kastellorizo.

Kjo ka ngritur alarmin tek grekët, që kanë ngritur një ‘mur’ mbrojtës brenda 6 miljeve të tyre duke rreshtuar 5 anije luftarake për t’i dhënë turqve një mesazh gatishmërie.

Anija ‘Orus Reic’ vijon të shoqërohet nga anije luftarake turke duke neglizhuar paralajmërimet greke teksa duket se tensionet tashmë kanë kapur kulmin në Mesdheun Lindor.

Ndërkohë duket se përveç tensioneve mbi det, ka dhe nën det. Greqia ka lokalizuar 3 nëndetëse turke që qëndrojnë në Egjeun juglindor, sipas të cilët përbëjnë një kërcënim.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjermania dhe vaksinimi, një logjistikë si zbarkimi në Hënë

S.B.

Ekzekutimi mafioz, vritet shqiptari 47-vjeçar në Brazil

T E

Sulm ndaj ambasadës amerikane në Bagdat

S.B.

Sërish bilanc tragjik nga Covid/ Greqi, 89 viktima dhe mbi 2 mijë raste të reja në 24 orët e fundit

S.B.

Zbulohet sistemi i lashtë i kanalizimeve romake në Turqi

S.B.

Obama e sulmon rëndë Trumpin: Ai s’mund ta mbrojë as veten nga virusi

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...