Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Erë me shpejtësi 170km në orë, cikloni shkakton dëme të mëdha në Australi

Stuhia tropikale Seroha në bregun perëndimor të Australisë shkatërroi një numër të madh shtëpish dhe mijëra familje mbetën pa energji elektrike.

Cikloni tropikal goditi brigjet e Australisë Perëndimore, në jug të qytetit turistik Kalbarri, me erë deri në 170 kilometra në orë, sipas zyrtarëve.

Rreth 70 për qind e banesave në qytetin Kalbarri, një qytet me 1.400 banorë, u dëmtuan, tha shefi i Shërbimit Zjarrfikës dhe të Urgjencës, Darren Klemm. Sipas tij, rreth 30 për qind e objekteve pësuan “dëme të konsiderueshme”.

Qytetet e tjera bregdetare pësuan më pak dëme. Ciklone të tilla të fuqishme janë të rralla në Australinë subtropikale.

I gjithë Kalbarri u godit nga cikloni, tha menaxheri lokal i shërbimit të urgjencës shtetërore, Steve Cable. U rrëzuan disa shtylla të energjisë dhe pemë, kurse një numër i madh i shtëpive mbetën pa çati.

Cikloni shkaktoi përmbytje dhe rrëshqitje toke në të cilat humbën jetën të paktën 174 njerëz dhe 48 të tjerë u zhdukën në Indonezi dhe Timorin Lindor javën e kaluar./gsh

Postime të ngjashme

Historia e xhamisë “Al-Aqsa”

R Zh

Borell: BE do të zhvillojë bisedime urgjente mbi çështjen Izraelito-Palestineze

S.B.

IS merr përgjegjësinë për sulmin në xhaminë afgane

S.B.

Kina bën thirrje për veprim të këshillit të KB-së, kritikon SHBA-në

S.B.

Autoritetet duan ta zgjerojnë Kanalin e Suezit pas ngjarjes me anijen Ever Given

S.B.

Si e sheh BOTA luftën Izrael-Palestinë! Konflikti ngjall PROTESTA anë e mbanë globit, ‘forcat e mëdha’ botërore të ndara në qëndrime!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...