Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“Është një fillim i ri për BE-SHBA”, shefja e KE-së bisedë telefonike me Joe Biden

Fitorja e kandidatit të Partisë Demokratike në SHBA, Joe Biden është një mundësi bëshkëpunimi më e thellë me Bashkimin Europian. Këtë mesazh ka shprehur sot në një bisedë telefonike edhe shefja e Komisionit Europain, Ursula von der Leyen.

“E lumtur që fola me Presidentin e zgjedhur Shteteve të Bashkuara të Amerikës @JoeBiden. E përgëzova për fitoren. Është një fillim i ri për partneritetin global BE-SHBA.

Një punë e forte, së bashku mund të formësojmë agjendën globale bazuar në bashkëpunimin, multilateralizmin, solidaritetin dhe vlerat e përbashkëta”.

Presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara zhvilloi një bisedë telefonike edhe me Presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...