Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Etiopia akuzon Egjiptin dhe Sudanin për ngecjen e bisedimeve të digës

Presidenti i Republikës Demokratike të Kongos, Felix Tshekedi, i cili po ashtu është kryetari aktual i Unionit Afrikan, thirri bisedimet më 3-5 prill për të zgjidhur mosmarrëveshjen një dekadëshe.

Etiopia ka akuzuar Egjiptin dhe Sudanin se kanë bllokuar raundin e fundit të bisedimeve mbi digën e Nilit të mbledhur në Kinshasa, Republika Demokratike e Kongos (RDK), raporton Anadolu Agency.

Presidenti i RDK-së, Felix Tshekedi, i cili po ashtu është kryetari aktual i Unionit Afrikan, thirri bisedimet më 3-5 prill për të zgjidhur mosmarrëveshjen një dekadëshe.

Etiopia është përballur me kundërshtimin e Egjiptit që kur nisi digën prej 5 miliardë dollarësh në Nil në vitin 2011.

Egjipti ka frikë se diga do të zvogëlojë rrjedhën e ujit në rrjedhën e poshtme.

Etiopia pohon se skema është jetike për të siguruar energji elektrike aq të nevojshme për miliona shtëpi dhe industri si dhe për eksportet në vendet fqinje.

Bisedimet e fundit përfunduan me një përgjigje pozitive nga Etiopia, por u pritën me refuzime nga Egjipti dhe Sudani.

“Të dy vendet (Egjipti dhe Sudani) ndoqën një qasje që kërkon të minojë procesin e udhëhequr nga Unioni Afrikan dhe për ta nxjerrë çështjen nga platforma afrikane”, theksohet në deklaratën e lëshuar pas përfundimit të bisedimeve.

“Në përfundim të takimit, Etiopia mbështeti draft komunikatën e paraqitur nga kryetari i Unionit Afrikan me rregullime të vogla. Megjithatë, Egjipti dhe Sudani refuzuan draftin duke kërkuar rolin e vëzhguesve për të zëvendësuar atë të tre vendeve dhe Unionit Afrikan”, theksohet më tej.

Sudani kohët e fundit propozoi që ndërmjetësimi të zgjerohet për të përfshirë SHBA-në, BE-në dhe Bankën Botërore, një propozim që Etiopia e refuzoi.

Në këtë mënyrë, bisedimet trepalëshe dështuan drejt përparimit në bisedimet thelbësore për mbushjen dhe funksionimin e digës hidrike, duke përfshirë pikat e mbetjes se sa ujë do të duhet Etiopia për të lëshuar nga rezervuari i digës në rast të thatësirave dhe viteve të zgjatura të stinëve të thata.

Një çështje tjetër e pazgjidhur ka qenë goditja e mekanizmave të zgjidhjes ligjore për mosmarrëveshjet e ardhshme midis tre vendeve.

Më tej thuhet se “Etiopia nuk mund të hyjë në një marrëveshje që do të heqë të drejtat e saj aktuale dhe të ardhshme legjitime mbi përdorimin e Nilit”.

Në deklaratë thuhet se Etiopia do të shkonte përpara me mbushjen e vitit të dytë të digës në përputhje me një Deklaratë të Parimeve të vitit 2015 të nënshkruar midis tre vendeve.

Presidenti egjiptian, Abdel Fattah El-Sisi, javën e kaluar kërcënoi për “paqëndrueshmëri të paimagjinueshme rajonale” nëse Etiopia prek “një pikë” nga ujërat e Nilit. Më shumë se 85 për qind e ujërave të Nilit burojnë nga malësitë etiopiane.

Postime të ngjashme

Izraeli do “pakt të ri” për Iranin: Marrëveshja e vjetër kërcënon ekzistencën tonë

R Zh

Evropa në protestë kundër masave të reja anti-Covid

R Zh

Kina po e shqyrton mundësinë e kombinimit të vaksinave kundër COVID-19

R Zh

Markus Söder i gatshëm të kandidojë për kancelar të Gjermanisë

R Zh

SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

R Zh

Pse Amerika është kundër “pasaportës së vaksinimit”?

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...