Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Euraktiv: Bullgaria po përpiqet të ndryshojë taktikat me Maqedoninë

Shkup, 13 janar – Zhurnal.mk – Sofja ka propozuar një plan veprimi për bashkëpunim me Maqedoninë e Veriut në zbatimin e Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit, njoftoi ministria e jashtme e Bullgarisë pasi Zëvendës Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva u takua në Sofje me të dërguarin special të Maqedonisë së Veriut, Vlado Buçkovski, informon Zhurnal.

Ky dokument, i cili prek të gjitha ministritë sektoriale, pritet të nënshkruhet në një takim të ardhshëm të Komisionit të Përbashkët Ndërqeveritar.

“Idetë për vazhdimin e procesit të rivendosjes së besimit midis dy vendeve u shkëmbyen gjatë takimit. Madje është bërë një rishikim i zbatimit të një numri angazhimesh praktike të cilat vendi ynë i gjen të vonuara, “tha deklarata bullgare.

Burime diplomatike shpjeguan se Sofja ka propozime në lidhje me hekurudhat, autostradat dhe investimet e ndërmarrjeve bullgare në Maqedoninë e Veriut.

Plani ka të bëjë gjithashtu me hapjen e kampeve të degëve të universiteteve Bullgare në Maqedoninë e Veriut dhe librat shkollorë të historisë janë paraqitur gjithashtu në planin e veprimit.

Propozimet maqedonase sipas sektorëve do të paraqiten gjithashtu, megjithëse dokumenti – një zbatim praktik i traktatit të fqinjësisë – pritet të miratohet nga të dy vendet, shpjeguan burimet e EURACTIV.

Plani i propozuar i veprimit është akti i parë konstruktiv nga autoritetet në Sofje pasi Zëvendës Kryeministri Krassimir Karakachanov njoftoi në shtator se perspektiva evropiane e Maqedonisë së Veriut duhet të bllokohet.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Deputeti Rexhepi takon kreun e Sarajit, Bexhetin: Diskutohet ndërtimi i urës në Llokë

T E

PE kërkon që Shkupi dhe Tirana të fillojnë negociatat, vazhdimin e luftës kundër korrupsionit dhe reformat

T E

Simovski: Shtyrja e mundshme e regjistrimit, me vendim të KSI-së

T E

Noari 3 vjeçar ka nevojë për ndihmë, vuan nga tumori në veshkë

T E

Pendarovski për propozimin e Osmanit: Nuk ka nevojë të ndryshohet asgjë në Kushtetutë

Z H

Spasovski në takim me shefat e sektorëve për punë të brendshme dhe punë kufitare

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...