Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Euro NCAP kontrolloi sigurinë e veturave të reja, ja si shkuan ato

Në raundin e fundit të testeve, Euro NCAP ka sjellë një gamë të gjerë risish në provë, nga KIA Sorenti, Hyundai i10, deri te brezi i ri Land Rover Discovery.

Janë testuar modelet e mëposhtme: Land Rover Defender, Honda e, Audi A3 Sportback, Seat Leon, Isuzu D-Max, Kia Sorento dhe Hyundai i10, transmeton Telegrafi.

Dhe mes tyre, rezultati i Defender, një brez i ri që trashëgon legjendën pas shtatë dekadash, ishte pritur me padurim.

Dhe në provë ajo kaloi shkëlqyeshëm me një maksimum prej pesë yjeve.

Më gjerësisht, rezultati është 85% në mbrojtjen e pasagjerëve të rritur dhe fëmijëve, 71% në mbrojtjen e këmbësorëve dhe 79% në fushën e sistemeve të ndihmës së sigurisë.

Sorento, Isuzu, Audi A3 dhe Seat Leon disi i harruar gjithashtu kaluan me notat maksimale.

Do të përmendim vetëm se si Seat Leon ishte më i mirë se origjinali, Audi A3, në të gjitha fushat e rëndësishme.

Një zhgënjim i vogël është Honda elektrik. Ai arriti të arrijë katër yje, dhe rezultati është 76/82% në mbrojtjen e pasagjerëve, 62% në mbrojtjen e këmbësorëve dhe 65% në fushën e sistemeve të sigurisë së ndihmës së drejtuesit.

Edhe më keq ishte Hyundai i10, në të cilin legeni i shoferit ka shumë të ngjarë të dëmtohet në një përplasje ballore. Prandaj, Hyundai më i vogël nuk mund të shkojë më larg se tre yje.

Postime të ngjashme

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

Aston Martin do të elektrifikojë 90% të modeleve deri më 2030

S.B.

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

S.B.

Si duket flota e makinave të Elon Musk?

S.B.

Kjo është logo e re e Peugeot

S.B.

Mini Cooper i ridizajnuar me 5 dyer arrin në mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...