Eurokomisari Varheji në Shkup

Shkup, 29 shtator – Eurokomisari për zgjerim, Oliver varheji sot duhet të arrijë në Shkup.

 

Është paraparë Varheji të ketë takim me kryeministrin Zoran Zaev, ku do të bëhet fjalë për përparimin në procesin e eurointegrimit të vendeve nga Ballkani Perëndimor. Pritet që në fokus të jetë tejkalimi i bllokadës bullgare për fillim të negociatave inkuadruese të Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Nga KE-ja theksojnë se eurokomisari Varheji është në komunikim me të gjitha palët relevante lidhur me diskutimin për fillim të negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë sa më parë të jetë e mundur.

Varheji javën e kaluar ishte në Bullgari, ku me presidentin Rumen Radev dhe ministrin teknik të Punëve të Jashtme, Svetllan Stoev bisedoi për mënjanimin e bllokadës bullgare për fillim të negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Vizita e Varhejit në Shkup pason një ditë pas vizitës së kryetares së Komisionit evropian, Ursulla fon der Lajen, e cila në bisedimet me autoritetet në vend gjithashtu bisedoi edhe për kontestin me Bullgarinë dhe tejkalimin e tij. Ajo shfaqi bindje se është i mundshëm tejkalimi i bllokadës nga Sofja dhe mbajtja e konferencave të para ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë deri në fund të këtij viti.

Related posts

Dita e diel ditë jo pune, pas përfundimit të zgjedhjeve

Redaksia

Pa ujë nesër një pjesë e konsumatorëve në Çair

D V

Të hënën ditë zie në Kosovë për viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More