Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Europa përjeton pranverën më të ftohtë që nga viti 2013

Globalisht, studiuesit regjistruan temperatura më të larta në maj sesa mesatarja afatgjatë.

Një sistem i vazhdueshëm i presionit të ulët mbi Europë i ka dhënë kontinentit pranverën më të ftohtë që nga viti 2013, sipas të dhënave nga Shërbimi i Ndryshimit të Klimës ”Kopernik” të BE-së.

”Temperatura mesatare nga marsi në maj ishte 0,45 gradë Celsius nën mesataren e vitit 1991 deri në vitin 2020”, njoftoi agjencia ”Reading”, me qendër në Angli.

”Në pjesën më të madhe të Europës, u matën temperatura nën mesataren afatgjatë”, theksoi ai.

“Në maj 2021, pjesa më e madhe e Europës përjetoi temperatura nën mesatare me qendrën e anomalisë së temperaturës të vendosur mbi Gjermaninë”, theksoi një deklaratë nga ”Kopernik”.

Muaji u karakterizua nga kushtet e motit ciklonik jashtë sezonit që rezultuan në Gjermaninë që të ketë majin më të ftohtë që nga viti 2010 dhe temperaturat maksimale në Britaninë e Madhe janë ndër më të ulëtat e regjistruara.

Globalisht, studiuesit regjistruan temperatura më të larta në maj sesa mesatarja afatgjatë.

Maji ishte 0,26 gradë Celsius më i ngrohtë se mesatarja për 20 vitet e fundit.

Postime të ngjashme

Grumbullimi, teknika që ju ndihmon të jeni më produktiv

Lea Muslija

Mençuria dhe grykësia, çfarë i dallon nga njëra-tjetra?

Lea Muslija

Shtohen rastet me depresion, rritet ndjeshëm konsumi i qetësuesve në vend/ Ja pasojat që solli pandemia e COVID-19

Dafina Vidishiqi

Këto 5 mite të njohura bukurie nuk duhet t’i besoni më

Dafina Vidishiqi

Këshilla nga amvisat me përvojë: Një truk që parandalon formimin e akullit në frigorifer

Dafina Vidishiqi

3 arsye pse vajzat mund të bëhen të bezdisshme për një mashkull

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...