Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

“Eurovision” do të ketë audiencë sivjet, por me numër të reduktuar spektatorësh

Do të ketë një audiencë në “Eurovision 2021”. Organizatorët e ngjarjes kanë konfirmuar lajmin për transmetuesin NOS. Në bashkëpunim me qeverinë, organizatorët do të mirëpresin ngjarjen në Rotterdam të Holandës.

Publiku që do të marrë pjesë në “Eurovision”, në Roterdam, për fat të keq përfansat ndërkombëtarë, do të përbëhet vetëm nga holandezët. Aktualisht, Qeveria Holandeze ka kufizuar udhëtimet brenda dhe jashtë vendit për qëllime të kohës së lirë. Për shfaqje, rreth gjysma e kapacitetit të arenës do të mbushet me njerëz. Kjo do të thotë që një total prej 3,500 anëtarësh të audiencës mund të marrin pjesë në shfaqje. Ky udhëzues do të shkojë për secilën prej shfaqjeve: shfaqjet e jurisë, shfaqjet familjare dhe shfaqjet e drejtpërdrejta në të tri netët gjysmëfinale.

Kur audienca ka hyrë në arenë, nuk ka më nevojë për distancim shoqëror. Gjithkush që hyn duhet të ketë një rezultat negativ të një testi COVID-19, qoftë një test PCR ose një provë të shpejtë. Në fillim të këtij muaji, studiuesit e fushës njoftuan se vendet e reja të provave do të hapen së shpejti, për të siguruar kapacitetin e provës për të pritur ngjarje më të mëdha, shkruan Escxtra.

Qeveria Holandeze është përpjekur të organizojë gjithnjë e më shumë ngjarje. Ata e bëjnë këtë për të parë nëse mund të bëhen në mënyrë të sigurt gjatë pandemisë. Më parë, shfaqjet teatrore, një kongres dhe madje edhe një ndeshje futbolli midis Holandës dhe Letonisë kishin një audiencë të drejtpërdrejtë. Kjo politikë e re e ngjarjeve duhet t’i sigurojë sektorit të argëtimit më shumë shpresë për të ardhmen.

Ministria e Çështjeve Ekonomike është forca e lulëzuar prapa ngjarjeve në terren. Ata kanë shpjeguar idetë e tyre. Në këto ngjarje, ata i testojnë njerëzit për COVID-19 para dhe pas ngjarjes. Në atë mënyrë, ata shikojnë rrezikun e përhapjes së virusit. Ata gjithashtu shikojnë ndërveprimet midis njerëzve: Sa kohë janë afër? Si reagojnë njerëzit ndaj udhëzimeve të vendosura në ngjarje? Rezultatet e para janë premtuese. Ministria mendon se vizita në një ngjarje ku çdo vizitor ka pasur një test negativ PCR mbart të njëjtin rrezik si të vizitosh një familje të paprovuar.

Sietse Bakker, producent ekzekutiv për garën e këngës “Eurovision 2021”, ka komentuar për transmetuesin NOS. Në deklaratën e tij, ai thotë: “Fakti që na është dhënë mundësia të shohim një skenar të “Eurovision”-it me një audiencë është diçka që mund ta kishim ëndërruar vetëm. Ne jemi mirënjohës ndaj qeverisë dhe Fieldlab Events për perspektivën dhe besimin që na kanë dhënë në këtë”.

Në javët e ardhshme, ‘Ahoy Rotterdam’, organizatorët holandezë dhe EBU do të diskutojnë se si ta transmetojnë ngjarjen live. Ata do të shikojnë se si të lejojnë në mënyrë të sigurt një audiencë të drejtpërdrejtë të marrë pjesë në të nëntë shfaqjet. Bakker dhe ekipi i tij shtuan se shëndeti dhe siguria e të gjithëve që marrin pjesë në “Eurovision 2021” ka përparësinë më të lartë. Kjo gjithashtu do të thotë që biletat do të shiten edhe një herë. Në dy javët e ardhshme, organizatorët do të vijnë me një plan për shitjet e biletave.

Ministri për Media, Arie Slob, ka thënë për gazetën De Telegraaf se vendimi përfundimtar për një audiencë në “Eurovision” do të pasojë në fund të prillit. Dritat janë të gjitha të gjelbërta tani, por nëse rastet e COVID-19 fillojnë të rriten përsëri, mund të ketë një shans që edhe ngjarjet e terreneve nuk do të kenë një audiencë të drejtpërdrejtë – përfshirë “Eurovision”-in.

Postime të ngjashme

Labi publikon radhën e njerëzve që po presin për koncertet e tij: Nuk janë zgjedhjet, është prezenca jonë

Dafina Vidishiqi

Afërdita Demaku merr vaksinën anti-Covid

Dafina Vidishiqi

“Flora S”, së shpejti projekte me “Miqtë e Amerikës”

Dafina Vidishiqi

Zanfina Ismaili: Kjo gjeneratë ka vrarë vlerat e moralit, shoqërisë, marrëdhënieve dhe besnikërisë

Dafina Vidishiqi

Rita Ora me poza tërheqëse nga Los Angeles, paralajmëron diçka të re për fansat

Dafina Vidishiqi

Dua Lipa, Coldplay dhe The Beatles bënë që industria britanike e muzikës të shënojë rekord fitimesh

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...