Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

“Eurovision” ndryshon vendimin për këngët garuese të këtij viti

Këngët e e gjysmë-finales së 2020, mund të garojnë për 2021.

Të njëjtat 41 vende që do të kishin kënduar në Roterdam majin e kaluar, do të marrin pjesë përsëri më 2021, pasi Grupi i Referencës i Konkursit të Këngës Eurovision ka rënë dakord të mos vazhdojë me një ahort të alokimit në janar, shkruan Eurovision.tv, transmeton lajmi.net.

Kjo do të thotë që të gjitha vendet e tërhequra për të performuar në gjysmë-finale 1 dhe 2 këtë vit, do të qëndrojnë në të njëjtën gjë për Rotterdam 2021.  Shtetet që hyjnë automatikisht në top-5 dhe Holanda gjithashtu do të votojnë në të njëjtin gjysmë-finale siç ishte tërhequr vitin e kaluar.

Duke mbajtur ndarjen e gjysmëfinaleve të njëjtë si në vitin 2020 fansat që kanë blerë një biletë për të parë vendin e tyre do të jenë akoma në gjendje ta bëjnë këtë nëse rrethanat lejojnë.

Martin Österdahl, Mbikëqyrës Ekzekutiv i Konkursit të Këngës Eurovision tha: “Në rrethana normale do të prisnim ceremoninë e vizatimit të alokimit dhe ceremoninë e shkëmbimit të insignia-t të pritësit si një moment i rëndësishëm në rrugën për në Roterdam 2021.

Me të njëjtat vende pjesëmarrëse si vitin e kaluar, Grupi i Referencës vendosi që kishte kuptim si për mbajtësit e biletave ashtu edhe për transmetuesit pjesëmarrës të mbajnë të njëjtat shorte gjysmë-finale si 2020.

“Edhe pse nuk do të kemi ceremoninë tradicionale në janar, ne kemi shumë gjëra të planifikuara përpara rikthimit të garës së “Eurovision”, vitin e ardhshëm”, shtoi ai.

Big 5 + vendi nikoqir Holanda
Gjermania, Italia dhe Holanda do të votojnë në gjysmëfinalen e parë.

Franca, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar do të votojnë në gjysmëfinalen e dytë.

Postime të ngjashme

Loredana Zefi ndan pamje nga xhirimet e klipit të ri

Lea Muslija

Në ditëlindjen e North, Kim zbulon se po shkruan libra për të

Lea Muslija

Pas lëndimeve të rënda nga aksidenti, vdes aktorja e “Gone Girl”

Lea Muslija

Aurela Hoxha thyen heshtjen pas raportimeve se u bë nënë

Lea Muslija

Lajm i mirë për fansat e filmit të animuar “Beauty and the Beast”

Lea Muslija

Mc Kresha befason me përgjigjen kur pyetet se për cilën kombëtare bën tifo në “EURO 2020”

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...