Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Evakuohen banorë pranë urës/ Vjosa doli gjatë natës, sot po ulet niveli i ujit

Lumi Vjosa ka dalë nga shtrati duke shkaktuar dëmet e para në toka bujqësore ne fshatin Çerven para se të ulej niveli i ujit këtë mëngjes.

Në fshat ende nuk janë larguar ujërat nga përmbytja e dy javëve më parë. Si pasojë e daljes nga shtrati gjatë natës të lumit Vjose, janë përmbytur 36 ha tokë bujqësore, e mbjellë kryesisht me jonxhe dhe agrume.

Pranë urë së Mifolit gjatë natës niveli i Vjosës shkoi deri ne 7.50 metra. Në fshatin Fitore për shkak të prurjeve të shumta që ka pasur Vjosa janë evakuar 10 familje dhe është përmbytur një baxho .

Edhe niveli i lumit Shkumbin është rritur ndjeshëm. Lumi ka dalë nga shtrati në disa zona  duke përmbytur disa hektarë tokë. Zonat ku uji ka dalë me shume ne sipërfaqe është ajo pranë urës së Rrogozhinës si dhe në disa zona të Cermës.

Postime të ngjashme

Njoftohet data e fillimit të shkollave; Ministrja Evis Kushi tregon programin e nxënësve dhe mësuesve

D V

Rama publikon pamjet nga kisha e Shën Premtes në Lukovë: Gati për të pritur vizitorët

D V

Ambasadorja Kim shkon në Vuno, ia shtron me uzo me banorët e fshatit

D V

Policia kontrolle gjatë natës në rrugët e vendit, pezullohen 10 leje drejtimi dhe vendosen dhjetëra gjoba

D V

Shuhen flakët në disa zona në Gjirokastër, policia identifikon dy nga autorët të dyshuar për vënien e zjarrit

D V

Situatë e rëndë në Vlorë, zjarret i afrohen banesave në Dukat të ri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...