Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Evropianët nga vera mund të udhëtojnë me pasaporta të Covid-19

Evropianët mund të lejohen të udhëtojnë më lirshëm këtë verë me një pasaportë të re dixhitale të vaksinimit në një plan të përcaktuar nga Komisioni Evropian.

Shefja e Komisionit, Ursula von der Leyen njoftoi planin për një “kalim dixhital të gjelbër” në një fjalim para ligjvënësve gjermanë të hënën dhe më pas shtoi disa detaje në Twitter.

“Kalimi dixhital i gjelbër” do të siguronte prova se një person ka marrë vaksinimin, si dhe rezultatet e provave për këdo që nuk është vaksinuar ende. Ai gjithashtu do të përfshinte informacione mbi rimëkëmbjen për këdo që ka kontraktuar më parë Covid-19.

“Qëllimi është që gradualisht t’i mundësojë ata që të lëvizin të sigurt në Bashkimin Evropian ose jashtë vendit – për punë ose turizëm,” shkroi von der Leyen në Twitter.

Komisioni do të paraqesë propozimin legjislativ këtë muaj. Von der Leyen tha, ajo “do të respektojë mbrojtjen e të dhënave, sigurinë dhe privatësinë”, përcjell albinfo.ch.

Lajmi mund të sigurojë një nxitje të konsiderueshme për industritë e turizmit në Evropë përpara verës. Udhëheqësit e EU27 u takuan javën e kaluar për të diskutuar një qasje të bashkuar, por asnjë plan i bashkuar nuk u njoftua.

Spanja dhe vendet e tjera të jugut kanë kërkuar në mënyrë të përsëritur që Komisioni të prezantojë një certifikatë. Greqia tashmë kishte njoftuar se do të krijonte sistemin e saj të pasaportave të vaksinave, duke rënë dakord për një “Green Pass” dixhital me Izraelin dhe duke hyrë në bisedime me MB.

Një studim i rishikuar në mënyrë të pavarur, në botën reale të vaksinës Pfizer / BioNTech në Izrael zbuloi se kishte prerë transmetimin në raste simptomatike me 94%, sipas të dhënave të botuara në revistën e mirënjohur të “New England Journal of Medicine”.

Sidoqoftë, javën e kaluar, Angela Merkel i tha gazetës gjermane Allgemeine Zeitung: “Së pari, duhet të zgjidhet qartë që njerëzit e vaksinuar të mos jenë më infektivë”.

“Për sa kohë që numri i atyre që janë vaksinuar është akoma shumë më i vogël se numri i atyre që janë duke pritur për vaksinim, shteti nuk duhet t’i trajtojë të dy grupet ndryshe.”

Presidenti Macron gjithashtu ngriti shqetësime në lidhje me ndershmërinë e pasaportave të vaksinave tek të rinjtë në takimin virtual të EU27.

Sidoqoftë, ai është duke përgatitur një “sanitar pasimi” ose “leje shëndetësore” këtë javë për të lejuar banorët francezë të vizitojnë atraksionet turistike dhe vendet e mikpritjes kur të rihapen. Banorët do të regjistronin teste negative PCR ose çertifikata vaksinimi në një aplikim.

Në MB, Downing Street konfirmoi se zyrtarët e MB do të flasin me homologët e tyre të BE pasi Brukseli zbuloi planet për pasaportën, njoftoi Home Politics.

Zëdhënësi zyrtar i Kryeministrit tha: “Ju mund të prisni që [Departamenti i Transportit] do të punojë [me] dhe do të flisni me vendet në të gjithë botën në lidhje me mënyrën se si mund të duken për të futur pasaporta.”

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...