Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebook nënshkruan marrëveshje me tri firma të tjera mediale në Australi

Facebook Inc thotë se ka nënshkruar marrëveshje paraprake me tri firma mediale australiane, një ditë pasi Parlamenti i vendit miratoi një ligj që e detyron atë të paguajë kompanitë e medias për përdorimin e përmbajtjes në platformën e saj.

Facebook tha se nënshkroi marrëveshje partneriteti me Private Media, e cila zotëron revistat në internet, Schwartz Media dhe Solstice Media.

Dhe sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, marrëveshjet tregtare do të hyjnë në fuqi brenda 60 ditëve nëse nënshkruhen marrëveshjet e plota.

Gjithsesi, deri më tani nuk janë zbuluar detajet financiare të marrëveshjes.

Facebook të Martën arriti një marrëveshje të ngjashme me Seven West Media, e cila zotëron një rrjet televiziv falas dhe gazetën kryesore metropolitane në qytetin e Perth.

Ndryshe, Australia të enjten u bë kombi i parë që miratoi një ligj në të cilin një “arbitër qeveritar” mund të përcaktojë çmimin.

Kështu, Google dhe Facebook i Alphabet Inc do të paguanin mediat vendase për përdorimin e përmbajtjes së tyre nëse bisedimet private dështojnë.

Facebook bllokoi të gjithë përmbajtjen e lajmeve në Australi një javë më parë, duke përmendur shqetësimet rreth rregullave, por të enjten rivendosi të gjitha burimet e lajmeve pasi arriti një marrëveshje me qeverinë.

Postime të ngjashme

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

Zbulohet mikroçipi i cili tregon se jeni prekur me COVID-19 ende pa u shfaqur simptomat

S.B.

Bitcoin kalon përsëri vlerën 60 mijë dollarë

S.B.

Samsung Galaxy S21 FE vjen me një dizajn më “tradicional”

S.B.

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...