Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebook nuk punësoi persona me ngjyrë sepse ata nuk ishin një ‘kulturë e përshtatshme’ për ta

Pas raporteve fillestare të Facebook duke refuzuar aplikantët me ngjyrë për pozicione të ndryshme në këtë kompani, vetëm sepse ata nuk ishin një “kulturë e përshtatshme”, më shumë njerëz kanë paraqitur ankesa duke pretenduar përvoja të ngjashme.

Një artikull i Washington Post botuar të martën tha se tre aplikantë me ngjyrë u refuzuan nga punët në Facebook pavarësisht se kishin përmbushur të gjitha kualifikimet.

Të tre aplikantët paraqitën një ankesë në Komisionin e Mundësive të Barabarta të Punësimit, agjencia që heton diskriminimin në vendin e punës, shkruan Business Insider.

“Nuk ka dyshim që ju mund ta bëni punën, por ne me të vërtetë po kërkojmë një përshtatje kulture”, i tha një menaxher punësimi njërit prej tre kandidatëve, sipas The Post.

Një menaxher i operacioneve në Facebook, Oscar Veneszee Jr, i tha gazetës se ai besonte se disa aplikantë të kualifikuar, ishin refuzuar sepse nuk ishin një “kulturë e përshtatshme”, transmeton Telegrafi.

“Kur isha duke intervistuar në Facebook, gjëja që më thuhej vazhdimisht ishte se duhej të isha i aftë për një kulturë dhe kur u përpoqa të rekrutoja njerëz, e dija se duhej të gjeja njerëz që ishin të aftë për një kulturë”, i tha ai Washington Post. “Por fatkeqësisht jo shumë njerëz që unë i njihja mund ta kalonin atë sfidë”.

EEOC filloi hetimin e Facebook verën e kaluar për akuzat e paragjykimit, shtoi The Post.

Kritikët kanë kritikuar vendet e punës që ndjekin idenë e një “kulture të përshtatshme” në praktikat e tyre të punësimit, sepse, argumentojnë ata, krijon një prirje për të punësuar punëtorë të bardhë ndërsa mënjanon njerëzit me ngjyrë.

Në një artikull të vitit 2018 të botuar nga Shoqata për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore, një shoqatë e anëtarësimit profesional në Alexandria, Virginia, një ekspert i Burimeve Njerëzore tha se “përshtatja e kulturës” është subjektive dhe tregon se vendimi i punësimit nuk bazohet kryesisht “në aftësinë e kandidatit për të dhënë rezultate”.

Postime të ngjashme

iOS 14.5.1 i bën iPhonet në mënyrë drastike më të ngadalshëm

S.B.

Rregulla të reja WhatsApp: Çfarë duhet të dini?

S.B.

Kontrolluesi DualSense i Sonyt mund të përdoret edhe për lojërat në Apple

S.B.

NASA: Voyager 1 për herë të parë “dëgjoi” zërin e hapësirës ndëryjore

S.B.

Roblox numëron 42 milionë përdorues

S.B.

Pajisjet Apple tani mund të merren edhe me qira

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...