Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebook-u tërheq vendimin për bllokimin e publikimit të lajmeve në Australi

Facebook do të rikthejë lajmet në faqet australiane në ditët e ardhshme pasi qeveria ra dakord të ndryshojë “kodin e saj të pazarit të negociatave” që do të detyronte rrjetin social dhe Google të paguanin për shfaqjen e përmbajtjes së lajmeve.

Gjiganti i teknologjisë ka bllokuar lajmet për australianët në platformën e tij që nga e enjtja e kaluar mes një mosmarrëveshje rreth një ligji të propozuar që do ta detyronte atë dhe Google të paguanin botuesit e lajmeve për përmbajtjen, përcjell Telegrafi.

Drejtori i Thesarit Josh Frydenberg tha se shefi i Facebook, Mark Zuckerberg i kishte thënë atij se ndalimi do të mbaronte “në ditët në vijim”, pas bisedimeve ndërmjet tyre.

Dhe Frydenberg tha se ndryshimet do të bëhen në ligj.

“Facebook ka ri-miqësuar Australinë”, u tha ai gazetarëve në Canberra të martën.

Ndryshe, të enjten e kaluar, australianët u zgjuan për të zbuluar se nuk mund të kishin qasje ose të shpërndajnë ndonjë lajm në llogaritë e tyre.

Facebook argumentoi se ishte detyruar të bllokonte lajmet australiane në përgjigje të legjislacionit të propozuar.

Kodi i lajmeve i qeverisë synon të krijojë një proces negocimi midis gjigandëve të teknologjisë dhe kompanive të lajmeve mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve.

Por kjo është kundërshtuar fuqimisht nga Facebook dhe Google – të dy argumentojnë se kodi keqkupton se si funksionon interneti.

Facebook ka thënë gjithashtu se merr pak përfitime financiare nga përmbajtja e lajmeve.

Postime të ngjashme

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

Sa është i mbrojtur telefoni juaj nga uji? Ja se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

TikTok pajtohet të paguajë 92 milionë dollarë, akuzohet për shkelje ligjore me softuerin për njohje të fytyrës

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...