Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebooku akuzohet se po spiunon përdoruesit e Instagramit

Zhurnal Ads

im të përdoruesve të rrjetit social Instagram, këtë herë me përdorim të kamerave të telefonave mobilë të tyre.

Akuzat kishin nisur në qershor me aplikacionin e fotografive që thuhej se kishte qasje në kamerat e iPhonëve edhe kur ata s’ishin duke u përdorur.

Facebooku kishte mohuar raportimet dhe kishte thënë se është një defekt, të cilin kishte shtuar se po e përmirëson.

Megjithatë, në një padi të bërë të enjten në San Francisco, përdorues të rrjetit social kanë shprehur pretendimet se “përdorimi i kamerave të tyre bëhet me qëllim të grumbullimit të të dhënave të vlefshme të përdoruesve”.

“Duke marrë të dhëna intime dhe tejet private të përdoruesve, përfshirë edhe privatësinë në shtëpitë e tyre, Instagrami dhe Facebooku janë në gjendje të grumbullojnë hulumtime të brendshme dhe të vlefshme të tregut”, sipas ankesës.

Facebooku nuk ka komentuar rastin.

Në padinë e muajit të shkuar, Facebooku akuzohej se me teknologjinë për njohje të fytyrës ka ndërhyrë në të dhënat e më shumë se 100 milionë përdoruesve të Instagramit. Gjiganti kishte mohuar akuzat duke thënë se Instagrami nuk e përdor këtë teknologji.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

YouTube prezanton 8K në televizorët android

S.B.

Firefox përgatitet për një ridizajnim këtë vit

S.B.

Google zyrtarisht prezanton Pixel 4a të lirë

admin

OnePlus 8T shfaqet online, ofron mbështetje për 8K video?

admin

Shihni se çfarë mund të bëjë një aparat fotografik me 3,200 megapikselë

admin

Sulmohet Thesari i SHBA-së, hakerët e mbështetur nga një qeveri e huaj vjedhin informata

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...