Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebooku bllokon ngjarjet që mund të mbahen afër vendit të inaugurimit të Bidenit

Facebook ka bërë të ditur se është duke bllokuar çdo ngjarje të re afër vendeve si Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi Amerikan ku do të mbahet inaugurimi i presidentit Joe Biden më 20 janar.

Kompania e rrjetit social ka bërë të ditur se do të bëjë një rishikim të të gjitha ngjarjeve në Facebook në lidhje me inaugurimin dhe se do të hedhë poshtë ngjarjet që do të shkelnin rregullat e tij, shkruan Reuters.

Kjo lëvizje e Facebookut vjen pas dhunës që kishte shpërthyer javën e kaluar në Washington kur mbështetësit e presidentit Donald Trump hynë me dhunë në Kongresin Amerikan, pas retorikës disa javore dhe organizimit të dhunës nëpër rrjetet sociale.

FBI-ja ka paralajmëruar për mundësinë e protestave të dhunshme të planifikuara në Washington dhe 50 shtete të tjera ditën e inaugurimit.

Facebooku gjithashtu ka thënë se po vendoste edhe kufizime të tjera, të tilla si bllokimi i llogarive të caktuara nga krijimi i videove të drejtpërdrejta, krijimi i ngjarjeve ose të qenit administrator i një faqeje apo grupi, “bazuar në sinjale të tilla si shkelje të përsëritura të politikave tona”.

Postime të ngjashme

TikTok pajtohet të paguajë 92 milionë dollarë, akuzohet për shkelje ligjore me softuerin për njohje të fytyrës

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

Interneti hapësinor së shpejti do të mbulojë të gjithë Tokën, tregohet edhe çmimi i tij

S.B.

Pandemia rriti fitimet e kompanisë Dell

S.B.

Një nëndetëse 15 milionë dollarëshe për të vizituar “skutat” më të errëta të oqeaneve

S.B.

Facebook nënshkruan marrëveshje me tri firma të tjera mediale në Australi

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...