Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebooku mund të ndalë reklamat politike pas zgjedhjeve në SHBA

Facebook është duke u përgatitur për skenarë të ndryshëm pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 në SHBA, përfshirë edhe përdorimin e kësaj platforme nga ana e presidentit Donald Trump për t’i delegjitimuar rezultatet.

Skenarët tjera për të cilat Facebook po bëhet gati është edhe mundësia që Trump do të deklarojë në këtë platformë se i ka fituar zgjedhjet, ose që do të mohojë vlefshmërinë e rezultateve duke thënë se Shërbimi Postal i ka humbur votat apo se grupet tjera kanë ndërhyrë në zgjedhjet. 

Drejtorët e Facebookut, sipas burimeve nga Digital Trends, janë duke diskutuar që nga tani se si të zvogëlohen mundësitë që kjo platformë të përdoret për të manovruar me zgjedhjet e nëntorit.

Njëra nga idetë është të ndalohen në tërësi reklamat politike pas zgjedhjeve, ngase këto reklama mund të përdoren për të përhapur dezinformata, transmeton KOHA.

Sipas The New York Times, edhe YouTube the Twitter kanë diskutuar për plane të ngjashme por ende nuk dihet saktë se çfarë masa konkrete do të merren për këtë çështje.

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...