Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Facebooku po ndihmon FBI-në në zbulimin e sulmuesve të Capitol Hill

Gjiganti Facebook po ia siguron FBI-së të dhënat e përdoruesve që morën pjesë në sulmin në Capitol Hill më 6 janar, përfshirë mesazhet e tyre private, pas apelimit të disa ligjvënësve, raportoi ”Forbes”.

Pas sulmit të 6 janarit, numri dy i Facebookut, Sheryl Sandberg theksoi që protestat ishin kryesisht të organizuara në media më të vogla sociale.

Më vonë, ai u kritikua ashpër pasi u vërtetua se shumë grupe dhe llogari të shumta publike e private në Facebook ishin përdorur gjithashtu për të organizuar protestën.

Identifikimi dhe ndalimi i platformave teknologjike për protestuesit e Capitol Hill ka hapur debat të madh në SHBA dhe në të gjithë botën, mbi fuqinë e kompanive të mëdha të teknologjisë.

Lidhur me ndalimin e profilit të presidentit Donald Trump për një kohë të pacaktuar, Facebooku ia ka besuar shqyrtimin e çështjes Bordit Mbikëqyrës, një organ i pavarur mbikëqyrës mbi përmbajtjen e platformës.

Postime të ngjashme

Së shpejti, Apple Watch mund të monitorojë glukozën në gjak pa tërhequr gjak

S.B.

Këto foto nudo tani lejohen në Instagram

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

Sa është i mbrojtur telefoni juaj nga uji? Ja se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...