Maqedoni

Fajon: BE nuk mund ta tradhtojë përsëri Maqedoninë e Veriut

Zhurnal Ads

Shkup, 20 nëntor, zhurnal.mk – Bashkimi Evropian nuk mund ta tradhtojë përsëri Maqedoninë e Veriut, e cila ka konfirmuar vazhdimisht se nuk ka alternativë tjetër pos BE-së dhe fqinjësisë së mirë me Bullgarinë, tha deputetja sllovene Tanja Fajon për të përditshmen “Danas” në Beograd.

“Ne nuk mund t’i tradhtojmë sërish. Duhet të gjejmë zgjidhje me Bullgarinë në frymën e dialogut dhe të kthejmë besimin në këtë proces. Shtetet anëtare kanë edhe një mundësi deri në fund të vitit për të vendosur që BE të hap derën për miqtë tanë nga Maqedonia e Veriut, sepse e meritojnë”, deklaroi Fajon, e cila kryeson me Komisionin e Stabilizim Asociimit në Parlamentit Evropian.

Sipas saj, vetoja bullgare për kornizën negociuese me vendin ka shkaktuar zhgënjim jo vetëm tek “populli në Maqedoninë e Veriut, e ardhmja e të cilëve është qartë se është Bashkimi Evropian, por edhe në Parlamentin Evropian”, që sipas Fajon mbetet një mbështetës i fortë dhe aleat i Maqedonisë së Veriut.

Postime të ngjashme

Rexhepi: Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim

XH,I

Përsëri thyhet rekordi: Sot 364 të infektuar të rinj

Z H

Zaev takon ambasadorin rus: Qëllimi strategjik është BE dhe NATO por e respektojmë miqësinë me Rusinë

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...