Faqja në Instagram e çiftit ‘me ndikim’ vidhet nga një haker – kërkon 35 mijë euro për t’ua kthyer atë

Një çift influencues kanë mbetur të shkatërruar pasi një haker vodhi llogarinë e tyre në Instagram dhe kërkoi 35,000 euro për t’ua kthyer atë.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Al Ferguson, 33 vjeç dhe gruaja Jen, 43, themeluan forumin online Dadsnet dhe kanë ndarë jetën e tyre me 30,000 ndjekës për shtatë vjet.

Por ata u tmerruan kur morën një mesazh në WhatsApp nga një haker i quajtur ‘Mbreti’ i cili u infiltrua në faqen e tyre, ndryshoi qasjen e tyre dhe kërkoi 1 funte për ndjekës në shpërblim.

Çifti më pas pa me tmerr përshkrimin e ndryshuar në “Kjo llogari në Instagram mbahet për t’i shitur pronarit të saj”.

Prindërit, të cilët e përdorin faqen si burim të ardhurash përmes reklamave dhe sponsorëve, u përpoqën ta kthenin atë, por nuk patën fat – dhe llogaria është zhdukur.

Disa nga 5,000 fotot janë zhdukur përgjithmonë, pasi nuk kanë kopje, dhe shumë gjëra të tjera të tyre u zhdukën përgjithmonë.

“Ato do të thonë shumë për ne dhe asgjë për personin që e ka hakuar”.

“Është albumi ynë fotografik i fëmijëve tanë, dhe të gjitha ato kujtime se si ndiheshim në kohën e marrjes së çdo fotografie”.

Related posts

“Hidhni telefonat tuaj kinezë”, thotë Lituania, për shkak të shqetësimeve për censurë

D V

Si të ‘ktheheni’ në një karikaturë në takimin e ardhshëm në Zoom?

D V

iOS 15 është gati: 5 veçoritë më të mira të reja

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More