Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Fasule me mish kofshe të tymosur – s’ka njeri që nuk e pëlqen

Gjellë lëngshme dhe e shijshme

Recetë e provuar për fasule të lëngshme së cilës kofsha e tymosur i jep shije të veçantë!

Përbërësit:

– 500 g fasule;
– 1 copë kofshë mishi të tymosur;
– 1 qepë e madhe;
– 2 – 3 fletë dafine;
– 2 karota;
– 2 thelpinj hudhre;
– kripë;
– piper;
– vaj;
– miell;
– spec të bluar;
– majdanoz.

Përgatitja:

Zhytni në ujë dhe lini të qëndrojnë gjatë natës.

Në mëngjes qitni në ujë të ftohtë dhe vloni në temperaturë të lartë. Derdhni atë ujë dhe zëvendësojeni me ujë tjetër.

Qëroni dhe grini qepën dhe karotën. Shtoni në fasule, shtoni edhe fletët e dafinës dhe lini të zihen.

Gjatë asaj kohe lani kofshën e mishit, qiteni në një tenxhere tjetër, qitni ujë të ftohtë deri sa të zhytet dhe kur të vlojë nxirreni kofshën ndërkaq ujin ruajeni.

Kalojeni kofshën në tenxhere me fasule dhe bashkë zieni derisa të zihet pothuajse deri në fund.

Bëni çervish me miell, spec të kuq dhe vaj në një tigan, pastaj qiteni në fasule i cili vlon.

Uleni zjarrin dhe ngadalë shtoni erëzat sipas shijes.

Dhe krejt në fund shtoni hudhrën.

Ju bëftë mirë!

Postime të ngjashme

Qofte me kunguj dhe qepë të njoma

D V

Sallatë me shalqi, domate dhe djathë: Provojeni, shija e saj do t’ju mrekullojë

D V

Speca të mbushur – Receta verore plot shije

D V

Si të bëni vetë qumësht bajamesh? Jashtëzakonisht i shëndetshëm dhe i shijshëm

D V

Bukë shtëpie me qumësht – Receta per një bukë plot shije dhe të butë

D V

Ëmbëlsirë pa sheqer; E shpejtë dhe e shijshme

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...