Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Fauci; Tregon se kur do të kthehemi “në njëfarë normaliteti”

Specialisti kryesor i sëmundjeve infektive, amerikani Dr. Anthony Fauci, tha të mërkurën se ai parashikon që Amerika të arrijë imunitet të mjaftueshëm kolektiv ndaj COVID-19 përmes vaksinimeve për të rifituar “një farë normaliteti” deri në vjeshtën e 2021, me gjithë pengesat e hershme në përhapjen e vaksinave.

Sipas Reuters Fauci i bëri vërejtjet e tij gjatë një diskutimi në internet rreth pandemisë me guvernatorin e Kalifornisë, Gavin Newsom, i cili njoftoi në fillim se një variant më infektiv i coronavirusit i gjetur fillimisht në Britani ishte zbuluar në shtetin e tij, një ditë pasi u dokumentua rasti i parë i njohur në SHBA, përkatësisht në Kolorado.

Newsom tha se varianti i coronavirusit B.1.1.7 ishte konfirmuar më herët gjatë ditës në një pacient të Kalifornisë Jugore por nuk dha detaje të tjera.

Por Departamenti i Shëndetit Publik të Kalifornisë tha në deklaratë më vonë se personi, një pacient i qarkut San Diego, nuk ka histori të njohur të udhëtimit, duke sugjeruar se varianti po përhapet brenda komunitetit.

Fauci tha se ai “nuk ishte i befasuar”, duke shtuar se raste shtesë të variantit ka të ngjarë të shfaqen në të gjithë vendin dhe se natyra mutante e viruseve të tilla është normale.

“Duket se ky mutacion i veçantë e bën virusin më të mirë në transmetim nga një person tek tjetri”, tha ai.

Sidoqoftë, individët e infektuar me forma të mëparshme të SARS-CoV-2 “nuk duket se infektohen përsëri nga kjo”, që do të thotë se çdo imunitet i fituar tashmë “është mbrojtës ndaj këtij lloji të veçantë”, shtoi Fauci.

Ai gjithashtu theksoi se i ashtuquajturi variant i Mbretërisë së Bashkuar besohet të mos jetë më i rëndë në sëmundjen që shkakton dhe se vaksinat e sapo aprovuara ndaj COVID-19 do të jenë po aq efektive kundër tij sa kundër formave të njohura më parë të virusit.

E njëjta gjë besohet të jetë e vërtetë për një variant të dytë të ri, gjithashtu më infektiv dhe i raportuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, sipas Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Gjithsesi, shfaqja e një varianti shumë më të transmetueshëm mund të bëjë që një imunizim i shpejtë të bëhet edhe më kritik.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden paralajmëroi të martën se mund të duhen vite për të vaksinuar shumicën e amerikanëve duke pasur parasysh një normë fillestare të shpërndarjes së vaksinës që ka mbetur prapa premtimeve të administratës Trump.

Ai i bëri thirrje Kongresit të miratojë fonde më të mëdha për këtë përpjekje. 

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...