Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

“Mutacioni indian po kthehet në një kërcënim më të madh në luftën kundër koronavirusit”, kështu është shprehur këshilltari i pandemisë së Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci.

Po ashtu ai ka theksuar se ky variant ka një transmetueshmëri shumë të lartë duke u shoqëruar edhe më ashpërsinë e sëmundjes.

“Varianti Delta po përhapet me shpejtësi duke u kthyer në një variant global”, kështu është shprehur një tjetër shkencëtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Varianti Delta pati një shpërthim të rëndë në Indi gjatë muajit prill dhe maj, duke shkaktuar kolaps në sistemin shëndetësor dhe shkaktuar vdekjen e qindra  mijëra njerëzve.

Postime të ngjashme

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

Nisin dëshmitë për dhunën e 6 janarit në Kongres

D V

Nisin dëshmitë për dhunën e 6 janarit në Kongres

D V

Në Itali, 99% e viktimave të koronavirusit s’ishin të vaksinuara

D V

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

D V

NATO përsërit mbështetjen për Afganistanin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...