Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

“Fëmijët tanë nuk janë eksperiment i juaj”, nënat me fëmijë të vegjël protestojnë kundër kthimit në punë

Zhurnal Ads

Shkup, 17 shtator – Ka filluar para Qeverise protesta e nënave që nuk pajtohen me vendimin e Qeverisë për t`u rikthyer në vendet e punës më 23 shtator, pasi nuk ka kush të kujdeset për fëmijët e tyre. Ata thonë se nëse ekzekutivi nuk pranon kërkesat e tyre, ndër të cilat më kryesorja që të mos kthehen në punë para 31 dhjetorit, do te detyrohen që të japin dorëheqje nga vendet e tyre të punës. Ky vendim thonë ata, i ka vënë mes dy zjarresh, të kujdesen për fëmijët, apo të sigurojmë ekzistencën.

Vendimin e Qeverisë për të shtuar numrin e fëmijëve në grupet në çerdhe e vlerësojnë si të pamundur për tu realizuar, pasi shtojnë se s`ka kohë as për gjetjen e hapësirave e as të kuadrit.

Sot disa prej nënave kanë marrë me vete edhe fëmijët, pasi thanë se nuk kishte kush të kujdeset për ta në shtëpi. Protestueset thonë se me afrimin e vjeshtës, fëmijët kanë imunitet edhe më të dobët andaj nuk janë të sigurt në çerdhe. Në protestë u theksua se shumë nëna nuk kanë ardhur në protestë sepse kanë marrë kërcënime nga punëdhënësit e tyre.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

VMRO-Popullore: Të bëhet regjistrim i popullsisë, ndoshta maqedonasit janë nën 50%

Z H

657 raste të reja dhe 920 të shëruar nga Covid-19

T E

Janevski: Qendrat e skijimit janë ende të mbyllura, ndërsa vauçerët vlejnë deri në mes të dhjetorit

E.E.

Alarmon kreu i VMRO, Mickoski: Ka informacione se Maqedonia do të coptohet

T E

Fillon fushata tradicionale për sensibilizimin për parandalimin e zhvillimit dhe kontrollit të diabetit

E.E.

Interesim i ulët për “Fundjavë pa TVSH”: Kemi kompjuterë për të ndjekur mësimin online

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...