Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Fërçkovski kthehet nga posti i ambasadorit ende pa u emëruar

Shkup, 4 mars – Kreu i komisionit parlamentar për politikën e jashtme, ku paraqiten tezat e ambasadorëve të ardhshëm, njofton se propozimi i qeverisë për ambasador të ri në Shtetet e Bashkuara po dështon.

Ish-ministri i jashtëm dhe deputeti Antonio Milososki njoftoi se profesor Fërçkoski nuk mund të merrte një certifikatë sigurie dhe për këtë arsye nuk mund të largohej as për Uashington si ambasador. Në ditët në vijim, qeveria pritet të tërheqë propozimin për emërimin e Fërçkoskit si ambasador i Maqedonisë në Uashington. Kjo do të jetë pasojë e reagimeve nga partneri strategjik i cili para disa ditësh arriti Zaev drejtpërdrejt përmes diplomacisë, duke pyetur nëse ai është i sigurt se Fërçkovski mund të merrte çertifikatë të sigurisë së NATO-s, e cila është një parakusht për shkëmbimin e informacionit shumë sekret në niveli më i lartë, niveli shtetëror. “Zaev arsyetoi se nuk ka informacion të hollësishëm mbi atë temë në lidhje me ambasadorin e propozuar, por që ai do të bisedojë me Fërçkoskin për t’i ofruar atij një mundësi tjetër zyrtare, jashtë diplomacisë,” tha Milososki.

Postime të ngjashme

Ministria e Kulturës: Shfrytëzuesit e projekteve nga Konkurset vjetore për vitin 2021 duhet të hapin llogari të veçantë të transaksionit

R Zh

MPJ prezantoi katër këshilltarët ekonomikë, do të vendosen në Varshavë, Mynih, Ankara dhe Abu Dabi

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

R Zh

Mexhiti: Nuredini, ishte model për fëmijët e Serovës dhe më gjërë

R Zh

Spitali i Gostivarit furnizohet në mënyrë të centralizuar me oksigjen

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...