Agjencia Zhurnal.mk

Ferrari dhe Fiat pritet të ndihmojnë Italinë duke prodhuar ventilatorë – në krizën e coronavirusit

Prodhuesit e makinave italiane Ferrari dhe Fiat Chrysler janë në bisedime me prodhuesit më të mëdhenj të vendit të ventilatorëve për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të makinave të shpëtimit të jetës që janë të nevojshme urgjentisht në krizën e coronavirusit, thanë zyrtarët e kompanisë të enjten.

Italia është në epiqendrën e pandemisë dhe qeveria e saj ka filluar një zgjerim të madh të numrit të shtretërve të kujdesit intensiv, shumë prej të cilëve do të kërkojnë ventilatorë për të mbajtur gjallë pacientët duke marrë përsipër funksionet e frymëmarrjes.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Siare Engineering në veri të Italisë, ku vdekjet janë afër 3,000 dhe ngjiten në mënyrë të mprehtë, është në bisedime me Fiat Chrysler (FCA), Ferrarin dhe prodhuesin e pjesëve italiane Marelli për të bërë disa pjesë dhe për të ndihmuar ndoshta me montimin e ventilatorëve.

Gianluca Preziosa, shefi ekzekutiv i Siare, tha që të dy industritë kanë një ekspertizë, me biznesin e ventilatorëve që mbështeten shumë në elektronikë, si dhe pneumatikë.

“Ne po flasim me Fiat Chrysler, Ferrari dhe Marelli për t’u përpjekur të kuptojmë nëse ata mund të na japin hua në këtë proces për pjesën e elektronikës”, i tha ai Reuters.

Roma i ka kërkuar Siare të rritë prodhimin e saj mujor të ventilatorëve nga 160 në 500 pasi kriza e virusit ka lënë sistemin e kujdesit shëndetësor të vendit në shqetësime akute, tha Preziosa.

Një burim i njohur me këtë çështje thoshte se Ferrari do të ishte i gatshëm të fillojë prodhimin e pjesëve të ventilatorit në selinë e tij të famshme Maranello, e cila shtrihet afër fabrikës Siare, por që prodhuesi i makinave luksoze nuk kishte marrë ende një vendim përfundimtar. /Telegrafi/

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...