Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Fiat-Chrysleri dhe PSA-ja shënuan fitime në “vitin pandemik”

Prodhuesi amerikano-italian i veturave Fiat-Chrysler dhe grupi francez PSA, së fundi të bashkuar në grupin Stellantis, kanë arritur të shënojnë përfitime vitin e shkuar, megjithëse shitja e automobilave ra për shkak të pandemisë COVID-19.

Fiat-Chrysleri vitin e shkuar pati qarkullim në vlerë 86.7 miliardë euro, 2.7 miliardë më pak se që kishte parashikuar, por arriti të fitojë 24 milionë euro të pastra. Edhe PSA-ja shënoi rënie në shitje krahasuar me vitin e shkuar dhe parashikimet, por regjistroi edhe fitime në vitin e vështirë për gjithë botën. Gjatë vitit 2020 fitoi dy miliardë euro.

Të dy prodhuesit u bashkuan në janar të vitit të shkuar dhe modelet e veturave si Peugeot, Citroen, Fiat, Chrysler, Jeep, Alfa Romeo dhe Maserati tashmë janë nën ombrellën e grupit Stellantis.

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...