Agjencia Zhurnal.mk
Sport

FIFA bën kallëzim penal ndaj ish-presidentit të vet Sepp Blatter

FIFA e ka bërë një kallëzim penal kundër ish-presidentit të vet, Sepp Blatter, në lidhje me financat e një muzeu në Zurich, Zvicër.

Kallëzimi penal ka të bëjë me përfshirjen e Blatterit dhe ish-zyrtarëve të tjerë në projektin e muzeut të FIFA-s, transmeton Gazeta Express.

Këto janë akuzat më të fundit kundër Blatterit për keqpërdorimin e mjeteve financiare.

Blatter dha dorëheqje nga posti në vitin 2015, pas skandalit të madh të korrupsionit.

84-vjeçari i ka mohuar akuzat vazhdimisht.

FIFA, organi qeverisës i futbollit botëror, thotë se administrata e Blatterit i ka kushtuar asaj rreth 450 milionë euro për ta rinovuar një ndërtesë të cilën as që e ka në pronësi derisa e ka futur veten në një marrëveshje afatgjate me kushte të pafavorshme.

“Pas një rishikimi të hollësishëm të fakteve historike dhe rrethanave në lidhje me ndërtimin dhe kostot e vazhdueshme operacionale të muzeut të FIFA-s, FIFA është e vetëdijshme për shumë parregullsi të mëdha në lidhje me këtë projekt, të cilat ngrehin dyshime për sjellje kriminale nga ana e disa zyrtarëve dhe kompanive të përfshira në këtë çështje”, tha FIFA në një komunikatë për media.

Kallëzimi penal është dorëzuar në prokurorinë e Zurich.

Projekti i muzeut nisi më 2013, dy vjet para se Blatter, i cili kishte qenë president i FIFA-s për 17 vjet, ta njoftonte dorëheqjen.

Postime të ngjashme

Kur takohen dy kampionë

T E

Juventusi përgatit ofertën për Manuel Locatellin!

Z H

Pogba mungon edhe ndaj Chelsea-t, por Solskjaer rikuperon tre të tjerë!

Z H

Shqiptari firmos kontratë profesionale me klubin e njohur gjerman

Z H

Man.Utd – Milan, super derbi i Europa Ligës

Z H

Milan, Pioli ka gati skemën e re, ja formacioni i ri i Milanit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...