Agjencia Zhurnal.mk
Sport

FIFA me inteligjencë artificiale në VAR: Video asistenti do të përcaktojë qartë pozitën jashtë loje

FIFA është duke nxituar që sa më shpejtë të përfshijë inteligjencën artificiale në VAR, që do të tregonte qartë kur një lojtar është në pozitë jashtë loje, raporton ESPN.

Deri më tani, që nga përfshirja e video asistentit të gjyqtarit në futboll, ka pasur shumë vendime të diskutueshme.

Madje, klubet janë dëmtuar nga VAR-i edhe kur nuk ishte pozitë jashtë loje dhe që ishin shënuar gola vendimtar.

Rasti më i freskët është në barazimin 2-2 të Liverpoolit me Evertonin, ku The Reds u dëmtuan në momentin që u aludua se Sadio Mane ishte në pozitë jashtë loje.

Nga kritikat e marra, FIFA po nxiton që të fus inteligjencën artificiale në VAR, që e do të implementohet në vitin 2021.

Video asistenti me inteligjencë artificiale do të ketë fokusin më të veçantë në Kupën e Botës që mbahet në viti 2022 në Katar, duke e testuar në vitin e ardhshëm nëse është një gjë e qëlluar.

Postime të ngjashme

Vjen reagimi i Shaqirit pas kualifikimit të Zvicrës në 1/8 e finales

Dafina Vidishiqi

Hojbjerg më i dalluari: Rusia 1-4 Danimarka, notat e lojtarëve

Dafina Vidishiqi

Notat e lojtarëve: Finlanda 0-2 Belgjika, De Bruyne me vlerësim maksimal

Dafina Vidishiqi

Zyrtare: Zvicra kalon në fazën e eliminimit direkt

Dafina Vidishiqi

Bardhi: Maqedonia po ndryshon mentalitetin e saj

Dafina Vidishiqi

Finlanda mposhtet nga Belgjika, shpreson në kualifikim nga pozita e tretë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...