Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Filadelfia përfshihet nga protestat, pas të shtënave fatale të policisë

Zhurnal Ads

Qindra protestues mbushën rrugët e Filadelfias me thirrjet për drejtësi racore pasi policia qëlloi për vdekje një 27 vjecar me ngjyrë.

Familja e Walter Wallace, thotë se ai kishte pësuar një krizë të shëndetit mendor kur oficerët hapën zjarr ndaj tij. Efektivët pretendojnë se e qëlluan pasi nuk donte të hidhte thikën që mbante në duar. E shoqja e të riut ndërkohë ia kishte shpjeguar policëve përpara se ta vrisnin se ai vuante nga crregullimi bipolar.

Pas incidentetit, indinjata shpërtheu sërish e demonstruesit u përplasën me policinë. Katër policë u lënduan pasi tubuesit I goditën më tulla. Në ndihmë të forcave të rendit ne zone, është dërguar dhe Garda Kombëtare.

Në SHBA, diskutohet prej muajsh intensivisht dhuna policore kundër personave me ngjyrë. Pikënisjen, debate e mori me vdekjen e George Floyd në muajin maj, kur 46 vjecari humbi jetën gjatë një aksioni të policisë, pasi një efektiv e mbajti përtokë duke i vënë gjurin në fyt. Vdekja e tij shkaktoi demonstrata në shumë qytete në SHBA dhe në vende të tjera, drejtuar kundër racizmit dhe agresivitetit te dhunës së policisë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjermania shënon mbi 17 000 raste me Covid-19 për një ditë

S.B.

Fyeu monarkinë në Tailandë, ish-shërbyesja civile dënohet me 43 vite burg

T E

SHBA, dorëhiqet Sekretari në detyrë i Sigurisë Kombëtare

S.B.

Pritet ndryshimi i politikave amerikane të imigracionit brenda 100 ditëve

S.B.

Mexico City hoqi monumentin e Kolombos nga frika e protestave të dhunshme

admin

Pesë idetë e gabuara rreth Christopher Columbus

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...