Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Filipçe: Është ulur transmetueshmëria e virusit, por ai është i paparashikueshëm

Shkup, 18 nëntor, zhurnal.mk – Analiza e Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se transmetueshmëria e coronavirusit është zvogëlohet. Faktori i transmetimit R0 është zvogëluar nga 1.5 në afër 1. Ministri Venko Filipçe tha se kjo do të thotë që një person infektoi 1.5 persona gjatë kontaktit direkt, dhe tani analiza tregon se infekton më pak se 1.

Filipçe tha se masat japin rezultate, por paralajmëroi se virusi është i paparashikueshëm dhe në momente të ndryshme mund ta përkeqësojë gjendjen klinike të pacientëve.

Ai potencoi se për momentin nuk ka nevojë për vendosje të orës policore, ndërsa e potencoi rëndësinë e respektimit të masave për shkak të presionit serioz në sistemin shëndetësor.

Ai deklaroi se për dallim nga pranvera dhe vera, në këtë periudhë virusi ka transmetim të fuqishëm lokal.

“Transmetimi i virusit ka rënë, por presioni mbi spitalet është akoma i lartë. Sipas informacionit të djeshëm, gjithsej 1,225 pacientë u shtruan në spital në repartet infektive në Shkup dhe në spitalet në të gjithë vendin. Në qendrat COVID në spitalet në të gjithë vendin, raportohet se po trajtohen 640 pacientë pozitivë dhe të dyshuar për coronavirus”, tha dje Filipçe.

Postime të ngjashme

Maqedoni, gjobiten 220 motoçiklistë dhe 89 shoferë për vozitje në gjendje të dehur

Dafina Vidishiqi

Moti gjatë ditës së nesërme në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

Ja kur pritet heqja e orës policore në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

Filloi rikonstruimi i rrugës 116 në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Agjencia e Sigurisë Kombëtare do të marrë 3 milion euro me rishikimin e buxhetit

Dafina Vidishiqi

Asnjë i vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë Veriore

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...