Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe: Familjet po bëhen më të vetëdijshme për atë se çfarë vepër të mirë po bëjnë kur bien dakord të dhurojnë organe nga pacientët

Shkup, 11 qershor 2021 – Pacienti me transplantin e zemrës tani është në repartin e kujdesit intensiv. Disa ditë luftë janë përpara tij në kuptimin që këto orë të para dhe ditët e para janë kritike me komplikime të mundshme. Ky është transplantimi i katërt dhe në një farë mënyre i gjithë procesi është kanalizuar mirë dhe po shkon mirë. Familjet po bëhen më të vetëdijshme për atë vepër të mirë që po bëjnë kur bien dakord të dhurojnë organe për pacientët të cilët fatkeqësisht nuk kanë shpëtim, theksoi sot pasdite, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Ai tha se transplantimi i zemrës u krye me sukses dhe pacienti që ka bërë transplantin është një pacient 51 vjeçar i cili nuk kishte asnjë alternativë tjetër pas të gjitha testeve, nuk ishte një kandidat për të marrë një zemër mekanike dhe kishte dobësim të dukshëm të muskulit të zemrës gjë që pengonte funksionimin e saj normal dhe praktikisht nuk kishte mundësi tjetër shpëtimi përveç transplantit.

“U realizua me sukses transplanti i veshkave tek një pacient 22-vjeçar dhe një pacient 33-vjeçar”, theksoi Filipçe.

Ai theksoi se dje pasdite tek një paciente u diagnostikua vdekje e trurit dhe pasi koordinatorja kombëtare e transplantit Dr. Maja Mojsova Mijoska dhe ekipi i saj bisedoi me familjen e saj, ata ranë dakord të dhurojnë zemrën, veshkat dhe ind kockor, për të cilën ai shprehu mirënjohje të madhe .

“Anëtarët e familjes duhet të jenë të vetëdijshëm, të dinë se ata shpëtuan një jetë njerëzore dhe përmirësuan cilësinë e dy ose tre pacientëve të tjerë. Unë besoj se rastet e mira dhe të suksesshme deri më tani janë shenja dhe treguesi më i mirë se si duhet të shkojë e gjithë puna, fushata që po zhvillojmë me media për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e transplantimit”, tha Filipçe dhe shprehu mirënjohje për të gjitha ekipet mjekësore që u përfshinë natën e kaluar dhe i uroi për punën e suksesshme.

Koordinatorja Nacionale për Transplantim në vend Maja Mojsova Mijoska tha se ata kaluan një natë të vështirë, ata ende ndjejnë shenja të lodhjes, por beson se ata më në fund kanë bërë një sistem dhe një ndikim të madh te qytetarët për sa i përket ndërgjegjësimit për atë se çfarë nënkupton vdekja e trurit dhe dhurimi i organeve.

“Viti që kaloi ishte jashtëzakonisht i vështirë për sistemin shëndetësor, ne arritëm të bëjmë pesë transplantime nga një dhurues i vdekur, katër prej tyre zemra dhe 10 veshka, pjesë të indeve të eshtrave që u transplantuan herën e kaluar dhe në fakt ne jemi duke ecur në rrugën e duhur për tu vërejtur në Evropë, si për nga numri ashtu edhe për nga cilësia e transplantimeve. Në përgjithësi, një sistem shëndetësor vlerësohet nga niveli i transplantimit dhe niveli i sistemit shëndetësor njihet në thelb nga transplantimet që ndodhin sepse është në thelb puna më e lartë e sistemit shëndetësor”, tha Dr. Mojsova Mijoska.

Pa familje që vendosin të dhurojnë, tha ajo, ne nuk mund t’i bënim të gjitha këto.

“Ne i falënderojmë ato familje nga zemra jonë. Ne duam të shprehim ngushëllimet tona, por duam që ata të dinë se ata kanë bërë një punë të shkëlqyeshme, se disa nga të dashurit e tyre ende jetojnë në pacientë të tjerë, ata ndihen mirë. Mos të harrojmë se në të njëjtën javë, në dy ditë, një transplant u krye nga një dhurues i gjallë i veshkave dhe dy nga një dhurues i vdekur. Të gjithë pacientët janë në gjendje të mirë dhe i urojmë shërim të shpejtë, në mënyrë që t’i shohim ata që qëndrojnë para nesh dhe të jemi në gjendje të flasim me ta. Ne vazhdojmë edhe më tej”, shtoi dr. Mojsova Mijoska.

Ai vuri në dukje se ata janë në rrugën e duhur për të mbajtur vazhdimësinë me transplantimet dhe shpresojnë që së shpejti ata do të jenë në gjendje të bëjnë një transplant të mëlçisë së bashku me ekipet e kirurgjisë abdominale dhe gastroenterohepatologjisë.

Drejtori i Klinikës për Kirurgji Kardiake Shtetërore, Sashko Jovev, tha se ekipi është i koordinuar, arsimohet vazhdimisht dhe kryen punën e tij në një nivel shumë të lartë profesional teknologjik dhe organizativ.

“Nga të katër pacientët, dy të parët ndihen perfekt. Pacienti i tretë tashmë është në gjendje të përgjithshme shumë më të mirë. Nga momenti i parë nuk kemi pasur ndonjë problem me zemrën. Sigurisht që ndonjëherë ka edhe komplikime të tjera, por ne po i kapërcejmë ato dhe ajo tashmë ndihet mirë. Pacienti i katërt është në kujdes intensiv tek ne dhe për të cilin do të thosha që akoma është në gjendje kritike. Dhe ne do t’i shohim këto dy ose tre ditë se si shkon gjendja. Kritika ndaj situatës nuk është gjithmonë rezultat i mënyrës se si e gjitha është realizuar. Unë mund të konfirmoj me siguri se gjithçka është bërë në mënyrë të shkëlqyeshme në një nivel të lartë profesional, por ju e dini tani që edhe pse vetëdija për dhurimin po rritet ne nuk kemi një përzgjedhje të madhe të donatorëve që do të kenë zemra të cilat me të vërtetë do t’i përshtaten plotësisht dhe idealisht atyre që kanë nevojë për zemër”, tha kirurgu kardiak Jovev.

Ai shpjegoi se ata që kanë nevojë për një zemër, që janë të klasifikuar sipër në listë dhe që janë të parët që u ofrohet një zemër, janë pacientë jashtëzakonisht në gjendje të vështirë.

“Ne duhet t’u ofrojmë një zemër pacientëve që janë në gjendje shumë të rëndë. Nëse ata nuk pranojnë, vazhdohet më tej. Nëse ata pranojnë, ne fillojmë me ta dhe zemra që marrim nga dhuruesi mund të mos jetë gjithmonë mjaft ideale për nga madhësia dhe disa karakteristika të tjera. Natën e kaluar patëm një situate që nuk i dihej se si do të shkonte, megjithëse e patëm për pacientin e parë, kështu që shkoi mirë. Unë jam optimist, por dua të them sepse kjo ka të bëjë me ilaçe të forta dhe me teknologji të lartë, për pacientë në gjendje shumë të vështirë, për të shprehur një rezervë që duhet të presim disa ditë për të parë se si do të shkojë e gjithë situate”, tha kirurgu i zemrës Jovev.

Ai shtoi se ata kanë një ekip, se ata mund t’ia dalin dhe se vetëdija për dhurimin është në rritje e sipër, se ata kanë mbështetje të shkëlqyeshme nga Ministri i Shëndetësisë dhe i gjithë ekipi i koordinatorit të transplantit.

Postime të ngjashme

Teuta Arifi inspekton nga afër punimet në Çarshinë e Epërme

Dafina Vidishiqi

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

Dafina Vidishiqi

Hungaria hapi Konsullatë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

RMV, padi ndaj tetë personave për armëmbajtje, terrorizëm e luftime për ISIS në kuadër të rastit “Qelia”

Dafina Vidishiqi

Filipçe: Në shtator, nxënësit mund të kthehen në bankat e tyre

Dafina Vidishiqi

Zaev: Te ne kanë ndikim forca dhe palë të treta

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...