Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe: Furnizimi me vaksina nuk guxon të jetë çështje politike

Shkup, 11 shkurt – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një deklaratë për “Politico” ka komentuar gjendjen aktuale me furnizimin e vaksinave kundër Covid-19 në Evropë dhe në vendin tonë, transmeton Alsat. Ai tha se furnizimin me vaksina nuk e sheh si çështje politike ose gjeopolitike, dhe se prioritet është ruajtja e shëndetit publik. Filipçe theksoi se të gjitha vendet evropiane po ballafaqohen me mungesë të vaksinave.

“Të gjithë përballemi me sfida rreth qasjes në vaksinim. Vendet e BE-së po përballen me sfidat e tyre. Mendoj se mekanizmi për solidaritetin evropian është vonuar, por jo se nuk do të realizohet”, tha Filipce për “Politico”.

Postime të ngjashme

Zaev përkujton viktimat dhe uron kryengritjen e Ilindenit

Z H

Tërmet në Kosovë, ndjehet në RMV dhe Sërbi

D V

Moti përvëlues “ngulfat” vendin, 80-100 intervenime të Ndihmës së Shpejtë

D V

Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

D V

Arkitekti z. Dashmir Arifi kandidat i PDSH-së për kreun e Komunës së Bogovinës

D V

Maqedonia e Veriut përballe me mungesën e punëtorëve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...