Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe ka kërkuar inspektim në “8 Shtatori”, pas informacioneve se në këtë spital nuk pranohen të moshuarit

Shkup, 23 nëntor, zhurnal.mk – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, njoftoi se ka kërkuar nga Fondi Shtetëror i Sigurimeve Shëndetësore për të kryer një inspektim në spitalin “8 Shtatori”, lidhur me trajtimin e një pacienti të infektuar me Covid-19.

“Këtë mëngjes, unë i kërkova Fondit Shtetëror të Sigurimeve Shëndetësore që të kryente inspektim të jashtëzakonshëm për të përcaktuar moshën e pacientëve të shtruar në spitalin “8 Shtatori”, pasi në rrjetet sociale dhe në media u shfaqën informacione se një pacient që supozohej të shtrohej në spital në qendrën covid është refuzuar të pranohet për shkak të moshës së tij”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Në spitalin “8 Shtatori” nga 107 pacientë të shtruar, 38 janë të moshës nga 68 deri 88 vjeç.

Postime të ngjashme

Dy të arrestuar pas plagosjes së djalit të Sulejman Rexhepit

T E

Shpërthen zjarr i fuqishëm në fshatrat e Manastirit

T E

Sassoli kërkon Konferencë ndërqeveritare për Shqipërinë

T E

Simovski: Ky regjistrimi dhe metodologjia janë në harmonizim me standardet evropiane

T E

Të drejtat e bullgarëve në RMV, presidenti Radev mbledh shefat e shërbimeve speciale

T E

Zaev: Përpjekjet për diskriminim zero, ndërtimin e shoqërisë së barabartë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...