Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe: Masat e reja janë hapi i fundit para vendosjes së orës policore

Shkup, 19 tetor, zhurnal.mk – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në pres konferencën e sotme informoi se Komsioni për Sëmundje Infektive qeverisë do ti propozon gjithë operatorët ekonomik orarin e punës ta kenë deri në orën 23:00. Përvec kësaj mase, Qeveria do të propozon edhe 50% ulje të kapacitetit të transportit publik, transmeton Zhurnal.

“Nëse këto masa nuk japin rezultat, hapi tjetër do të jetë ora policore. Në gjithë botën pranohen këto masa dhe në këtë kuptim nuk dallojnë nga vendet tjera, ne ishim vendi i parë në rajon e cila solli vendim të mbahet maskë në hapsira të mbyllura. Në ndryshimin ligjorë nesër do të inkorporohet edhe një nen që të pranohen gjitha masat të cilat do të propozohen nga Qeveria. Që të pranohet ky propozim nga deputetët do të duhen shumicë prej 61 vota. Shpresojë që këto masa do të hynë në fuqi këtë javë”, deklaroi Filipçe.

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...