Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe merr pakon e dytë me vaksina nga Serbia

Shkup, 24 shkurt – Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe e merr donacionin me dozën e dytë të vaksinave “Fajzer” nga Serbija në pikën kufitare në Tabanoc. Pakon prej 4.680 vaksina ministrit të Shëndetësisë ia dorëzojë ministri i Shëndetësisë në Serbi Zlatibor Llonçar.

Ministri i Serbisë tha se qëllimi është tu ndihmohet fqinjëve dhe qytetarëve për tu vaksinuar kundër Kovid 19.

Ndërsa ministri Filipçe tha se vaksinimi po vijon në mënyrë të suskseshme. Ai iu faleminderua shtetit serb për vaksinat e dhuruara.

Vendi gjithashtu është në pritje të 200 mijë vaksinave tjera nga kompania kineze “Sinofarm”. Sipas planit operativ të Ministrisë së Shëndetësisë, pritet që çdo ditë të vaksinohen 2.500 qytetarë. Ndërkohë po bëhen marrëveshje edhe për sigurimin e vaksinës ruse “Sputnik V”.

Postime të ngjashme

Vetoja bullgare mund të shkaktoj krizë politike në vend

R Zh

Zhurnal raporton / Aksident i rënd në Çento-Shkup

mobile

Akuza të tjera ndaj ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski

R Zh

Izet Mexhiti: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

R Zh

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriut

R Zh

Zoran Zaev: Kufiri me Greqinë hapet nesër

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...