Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe në takim me ambasadorin kinez, kërkon të përshpejtohet procesi i arritjes së vaksinave kineze

Shkup, 12 prill, Zhurnal.mk – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në rrjetin social Facebook, bëri të ditur se është takuar me Ambasadorin e Kinës Zhang Sou.

Siç thotë Filipçe, në këtë takim është diskutuar për përshpejtimin e shpërndarjes së vaksinave “SinoFarm”.

“Sot, me kërkesën time, pata një takim me Xhang Xuo, Ambasador i Republikës Popullore të Kinës në vendin tonë. Në takim kemi biseduar për dorëzimin e vaksinave nga prodhuesi Sinofarm, pra për të shpejtuar procesin e shpërndarjes së 200,000 vaksinave të cilat sipas njoftimeve të ambasadës në vendin tonë duhet të arrijnë në fund të këtij muaji”, ka shkruar Filipçe.

Sipas paralajmërimeve nga autoritetet e vendit rreth 200 mijë vaksina kineze pritet të arrijnë deri në fund të muajit.

Postime të ngjashme

ASH-AA: Përshëndesim vendimin e Pendarovskit, Ligji të kthehet në Kuvend dhe tu shërbejë qytetarëve

R Zh

Buçi: Kishim mosmarrëveshje me Qeverinë

R Zh

Zaevi: Micotakisi zhvilloi disa ide për të hequr bllokadën bullgare dhe për të ndihmuar në rrugën tonë drejt BE-së

R Zh

MPJ-ja e Bullgarisë: Jemi të hapur për dialog me Maqedoninë e Veriut, takim do të ketë kur të plotësohen kushtet e nevojshme

R Zh

Hoxha opozitës: Nëse votoni ndryshimet të hënën, paret u lëshohen duhanprodhuesive deri të premten

N E

Janë ndarë certifikatat e pjesëmarrësve në programin “Menaxher të rinj dhe lider biznesi”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...