Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe: Roli i infermiereve në përballjen me këtë pandemi është shumë i rëndësishëm për të gjithë ne

Shkup, 12 maj – Zhurnal.mk – Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe me rastin e 12 majit, Ditës ndërkombëtare të infermiereve, u takua sot me infermieret e punësuara në Klinikën për sëmundje infektive dhe gjendje febrile.

Nga Ministria e Shëndetësisë kumtuan se Filipçe në takim falënderoi infermieret nga Klinika për kontributin e tyre të përgjithshëm gjatë pandemisë.

“Roli juaj në përballjen me këtë pandemi ka një rëndësi të madhe për të gjithë ne, dhe gjithë kjo e thekson rëndësinë e punës që bëni çdo ditë. Ju nuk jeni vetëm promovues të shëndetit, por jeni edhe mbrojtës, njohuritë dhe sakrifica e të cilëve shpëtojnë jetë të panumërta çdo ditë”, tha ministri Filipçe.

Thelbësia dhe kontributi ndaj përballjes me pandeminë e përgjithshme e potencuan rolin kyç të infermierëve në sistemin shëndetësor. Në periudhën e fundit, si kurrë më parë, kushtet e punës së infermierëve dhe të gjithë personelit shëndetësor janë përmirësuar, theksojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

“Rritja e pagave të infermierëve ishte disa herë, duke filluar nga viti 2018 e deri më sot. Në maj të vitit 2018, është realizuar rritja e vlerës së shtesës për punën gjatë natës prej 29 për qind në 50 për qind. Në shkurt të vitit 2019, u realizua rritje prej pesë përqind e pagave për: personelin e mesëm mjekësor me arsim të lartë, dhe të mesëm mjekësor; (përveç: SPQ “8 Shtatori”, PET Qendra dhe Klinika për sëmundjet kirurgjikale “Shën Naumi i Ohrit” – tetë përqind); rritje prej tetë përqind për: personelin mjekësor të mesëm me arsim të lartë, të lartë dhe të mesëm mjekësor. Në janar 2020, u realizua një rritje prej 10 për qind për: personelin mjekësor të mesëm me arsim të lartë dhe të mesëm mjekësor, thuhet në kumtesë.

Postime të ngjashme

“Ndërpreja e lëshimit të dokumenteve personale është shkelje e të drejtës së qytetarit”

Bekim Laçi

Galovej dhe Silvestri: Pavarësisht pengesave, agjenda e BE-së duhet të vazhdojë

Zekirija Haxhiu

Bislimovski: KRRE para një viti ofroi zvogëlim të TVSH-së për energjinë elektrike

Zekirija Haxhiu

Hollshtajn: BE-ja duhet të mbajë premtimin dhe të thotë: Ju reflektuat, ne reflektojmë!

Zekirija Haxhiu

Várhelyi mban gjallë shpresat e Shkupit dhe Tiranës, presidenca sllovene ka prioritet negociatat

Bekim Laçi

Shtyhet seanca për rastin “I fuqishmi”

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...